נתן שחם
צילום מסך

הסופר והמחזאי נתן שחם נפטר בגיל 93

שחם, חתן פרס ישראל לספרות, חיבר עשרות רומנים, מחזות ותסכיתים שרבים מהם עסקו בימי הקמת המדינה. מועד הלווייתו טרם פורסם
שני נחשוני
18 ביוני 2018
14:30

הסופר והמחזאי נתן שחם נפטר היום (שני) בביתו בקיבוץ בית אלפא בגיל 93. מועד הלווייתו לא פורסם.

שחם כתב עשרות רומנים, קובצי סיפורים, מחזות, סיפורי מסע וספרי ילדים. הוא גם חיבר תסכיתים רבים לקול ישראל, בהם כל סדרת סיפורי שרלוק הולמס. נתן שחם, חתן פרס ישראל לספרות, שימש גם נספח תרבות בניו יורק, היה משנה ליושב ראש רשות השידור ועורך בכיר בהוצאת ספריית פועלים.

שחם נולד בתל אביב ב-1925. אביו הוא הסופר אליעזר שטיינמן ואחיו הגדול הסופר דוד שחם. ב-1942 התגייס לפלמ"ח ושירת כקצין הסברה, אחר כך הצטרף לקיבוץ בית אלפא. במלחמת השחרור היה ממשחררי העיר אילת שהניפו את דגל הדיו. "מה שעשינו אנחנו, שזה לא סיפור להתפאר בו, אלא לספר אותו כצ'יזבט – אבל זה היה אמיתי", סיפר בריאיון ליואב גינאי בתכנית "לגעת ברוח" בערוץ הראשון ב-2014.

שחם חיבר יצירות רבות העוסקות בימי הקמת המדינה, בהן המחזה "הם יגיעו מחר" והספר "רביעיית רוזנדורף". הוא זכה בפרסים ספרותיים בהם פרס שלונסקי לספרות, פרס הבימה, פרס ביאליק ופרס ראש הממשלה ליצירה. ב-2012 זכה בפרס ישראל לספרות. לשאלה כיצד היה רוצה להיזכר, השיב שחם בריאיון ב-2014: "מי שזוכר, שיזכור כמו שהוא זוכר. אני לא צריך שיזכרו".

שרת התרבות והספורט, מירי רגב, הביעה צער על פטירתו של שחם."אנו נפרדים מהסופר נתן שחם ז"ל, בן דור הפלמ"ח, מבכיריה של היצירה העברית. סיפור חייו ויצירותיו של נתן ז"ל שזורים בהוויית תקומתנו וחיינו בארצנו. נתן ז"ל היה ממשחררי אילת וממניפי דגל הדיו. הדיו, שטבע ביצירה העברית ובדברי ימינו, ימשיך להיות חקוק בנו לעד. יהי זכרו ברוך".