צילום:לע"מ

אישום: השר לשעבר גונן שגב גויס ופעל כסוכן מודיעין איראני

שגב נעצר בחודש שעבר על ידי שירות הביטחון הכללי, בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל. בתום החקירה הגישה נגדו הפרקליטות כתב אישום בגין עבירות אלה וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. עורכי דינו של שגב: "הפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה"
רועי שרון ותמר אלמוג
18 ביוני 2018
16:17

השר לשעבר גונן שגב מואשם בריגול נגד ישראל לטובת איראן - כך הודיע היום (שני) שירות הביטחון הכללי. שגב נעצר לפני חודש על ידי השב"כ ומשטרת ישראל בחשד לביצוע עבירות של סיוע לאויב במלחמה ובריגול נגד מדינת ישראל. בתום החקירה הגישה נגדו הפרקליטות כתב אישום בגין עבירות אלה וכן בגין ריבוי עבירות של מסירת ידיעה לאויב. שגב מוחזק במתקן של השב"כ, אך בגלל שהוגש נגדו כתב כתב אישום, ההערכה היא כי הוא יועבר למתקן של שב"ס, כמקובל, עד סוף השבוע הקרוב.

על פי פרטי החקירה שהותרו לפרסום, שגב, שבשנים האחרונות התגורר בניגריה, הגיע לגיניאה המשוונית במהלך חודש מאי 2018. על פי בקשת משטרת ישראל, הוא הועבר לישראל לאחר שגינאה המשוונית סירבה להתיר את כניסתו לשטחה על רקע עברו הפלילי.

מיד עם הגעתו לישראל, שגב נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי שגב מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל. בחקירה התברר כי השר לשעבר גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך אף הגיע פעמיים למפגשים באיראן עם מפעיליו, תוך שזהותם כאנשי מודיעין הייתה ברורה לו.


עוד העלתה החקירה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראניים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות אשר להערכתו משמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו. בנוסף, שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים, ועוד.

כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האיראניים, קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראליים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראניים כגורמים עסקיים תמימים.

שגב, רופא בהכשרתו, היה פוליטיקאי וח"כ במפלגת צומת, וכיהן כשר האנרגיה והתשתיות מטעם מפלגת יעד. ב-2004 הועמד לדין והורשע בניסיון לקבלת דבר במרמה ובהונאה בכרטיס חיוב. כשנה לאחר מכן הורשע שגב בגין עבירות סמים וזיוף דרכון במסגרת עסקת טיעון, ונגזר עליו עונש של חמש שנות מאסר בפועל. ב-2007 נשלל לצמיתות רישיונו לעסוק ברפואה.

באי כוחו של השר לשעבר, עורכי הדין אלי זהר ומשה מזור, מסרו לאחר פרסום הפרשה: "אנו מלווים את מר שגב החל ממועד הגעתו ארצה לפני כחודש ימים. לאחרונה הוגש כתב אישום. פרטיו ברובם חסויים לבקשת המדינה. כבר בשלב ראשוני זה ניתן לומר, כי הפרסום שהותר משווה לדברים חומרה יתרה, על אף שמתוך כתב האישום, שפרטיו המלאים נותרו כאמור חסויים, מצטיירת תמונה שונה".