גונן שגב
צילום: פלאש 90

הרופא שהפך לפוליטיקאי וסחר בסמים: מי אתה, גונן שגב?

סיוע בהעברת הסכם אוסלו ב' תמורת כיסא בממשלה, הונאה פיננסית, והברחת כדורי אקסטזי שהסתיימה במאסר. כל מה שאתם צריכים לדעת על חבר הכנסת והשר לשעבר, שמואשם בריגול לטובת איראן
מערכת כאן חדשות
18 ביוני 2018
18:59

השר לשעבר גונן שגב, שפורסם היום (שני) כי הואשם בפעילות ריגול מודיעינית לטובת איראן, לא הסתבך לראשונה בפרשה הנוכחית. חרף רזומה עשיר וקריירה ענפה, לשגב היסטוריה ארוכה של פרשות מביכות ופליליות.

בשנת 1974 התגייס שגב לקורס טייס, אולם בסופו של דבר עבר לשרת ביחידה קרבית. לאחר שחרורו למד רפואה וקיבל תואר "דוקטור" מאוניברסיטת בן גוריון. הוא החל בפעילות פוליטית בשנות ה-90, אז הצטרף למפלכת "צומת", בראשות רפאל איתן. המפלגה זכתה בשמונה מנדטים בבחירות 1992, מה שאפשר לשגב להכהן כחבר כנסת מטעמה.


בשנת 1994, בעקבות סכסוך פוליטי עם איתן, פרש שגב יחד עם שני חברי כנסת נוספים מצומת, והקים את סיעת "יעוד", שהצטרפה לקואליציית רבין. תמורת הצטרפותו לממשלה, קיבל שגב את תפקיד שר האנרגיה והתשתיות. הצטרפותו לממשלת רבין סייעה משמעותית לאשר את הסכם אוסלו ב'.

מהלך זה הוביל למתיחת ביקורת רבה על שגב, כמי שמכר את מצביעיו - שהתנגדו להסכם שלום - תמורת כיסא בממשלה. לאחר רצח ראש הממשלה לשעבר יצחק רבין, נותר שגב בממשלת פרס עד סוף כהונתה ביוני 1996. עם עזיבתו את העולם הפוליטי, החל שגב לעבוד כיועץ לענייני אנרגיה בסין בחברת אייזנברג.

שורת הסתבכויות

בשנת 2003, במהלך שהותו בהונג קונג, משך שגב עשרות אלפי שקלים מכספומטים, וטען בפני חברת האשראי כי כרטיסו נגנב. מצלמות אבטחה הוכיחו שאינו דובר אמת, ובעקבות זאת הוא הורשע בניסיון לקבלת דבר במרמה ובהונאה בכרטיסי חיוב. בשל כך נגזרו עליו שנת מאסר על תנאי. 

ב-2004 נעצר השר לשעבר, הפעם לאחר שהעביר תיק ובו כדורי אקסטזי שהוסוו בעשרות אלפי  סוכריות של חברת M&M'S. ב-2005 הודה בחשדות נגדו והורשע במסגרת עסקת טיעון. בגין אישום זה, נגזרו על שגב חמש שנים בפועל, וכן קנס של כ-100 אלף שקל על זיוף דרכונו הדיפלומטי. שגב שוחרר ביוני 2007 לאחר ריצוי שני שליש מעונשו.

במארס 2007 החליטה ועדה במשרד הבריאות לשלול לצמיתות את רישיון הרופא שלו, בשל מעשיו הפליליים. ב-2016 ביקש שגב משר הבריאות דאז, יעקב ליצמן, להשיב לו את הרישיון, אך בקשתו סורבה. הוא עבר להתגורר בניגריה, שם עסק בשנים האחרונות כרופא.