שגריר ישראל באונסק"ו כרמל שאמה הכהן
צילום: אי-פי

"סיבה לאופטימיות": דיפלומטים ישראלים ישתתפו בכינוס אונסק"ו בבחריין

משלחת של שני דיפלומטים תיקח חלק בכינוס במדינה הערבית, שעימה אין לישראל יחסים דיפלומטיים רשמיים. השגריר באונסק"ו כרמל שאמה הכהן לכאן רשת ב': "יכול להיות שצריך לשקול מחדש את קצב העזיבה של ישראל את הארגון"
גילי כהן
19 ביוני 2018
08:34

משלחת של שני דיפלומטים ישראלים צפויה להשתתף בשבוע הבא בכינוס של ארגון החינוך, המדע והתרבות של האו"ם (אונסק"ו) בבחריין – מדינה שלה אין יחסים דיפלומטיים רשמיים עם ישראל. השגריר הישראלי באונסק"ו, כרמל שאמה הכהן, אמר היום (שלישי) בריאיון לאריה גולן בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'  שישראל וארצות הברית מנהלות קרב דיפלומטי נגד החלטות שצפויות לעלות בדיון בנוגע לירושלים ולחברון.

האזינו לריאיון עם השגריר כרמל שאמה הכהן בכאן רשת ב':

שאמה הכהן אמר עוד כי ייתכן שישראל צריכה לשקול מחדש את קצב העזיבה שלה את אונסק"ו, שעליה הודיעה בחודש דצמבר האחרון. "יש סיבה לאופטימיות", העריך השגריר הישראלי. לדבריו, "אם מישהו יתעשת והלחץ שלנו יעזור שלא יהיו החלטות נגד ישראל – אז יהיה מקום לשקול מחדש לפחות את קצב העזיבה או את התנאים לעזיבת הארגון".

"בשנה האחרונה הצלחנו לבלום שלוש החלטות אנטי-ישראליות באונסק"ו באופן חסר תקדים", הסביר שאמה הכהן. הוא ציין כי מנכ"לית הארגון החדשה, אודרי אזולאי, "מסייעת לנו כתף אל כתף עם האמריקנים לבלום החלטות כאלה".

שאמה הכהן הסביר כי לא ישתתף בכינוס משיקולים ביטחוניים ומדיניים, ולכן ייצג את ישראל דרג נמוך יותר: "המהלכים שלנו די קרובים לשאת פרי, אבל בתחום הרגיש של ירושלים, חברון והמקומות הקדושים - אני מעדיף להיות זהיר ולספור את הפירות אחרי שיצאנו מהפרדס. ההחלטה לפרוש היא בסופו של דבר של ראש הממשלה. אני רק מייצג את העמדה המקצועית מהשטח. הרבה מדינות, גם כאלה שאינן ידידות קרובות של ישראל, לא אוהבות את העזיבה הזו ומבינות שהייתה פה טעות קשה ברדיפה האובססיבית אחרי ישראל".

בסוף השנה שעברה הורה ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לשאמה הכהן להודיע רשמית על עזיבת ישראל את הארגון, בעקבות ארצות הברית. לצד ההודעה, גורם ישראלי אמר אז בעקבות הנחיית נתניהו כי "עד סוף 2018 יש מספיק זמן כדי שהארגון ישנה את מעשיו והתנהלותו, כך שנישאר באונסק"ו".