גונן שגב
צילום: פלאש 90

"הקשר של האיראנים עם אדם במעמד של גונן שגב זה הישג מודיעיני לא מבוטל"

הבכיר לשעבר במוסד חיים תומר על השר לשעבר שנאשם בריגול כי "המידע שהיה ברשותו יכול להיות עדיין רגיש". חברו של שגב, עו"ד ארי שמאי, אמר: "אני מניח שאם הוא באמת ריגל, עשה זאת בגלל מצוקה כספית"
קלמן-ליברמן
19 ביוני 2018
10:37

מעצרו של השר לשעבר גונן שגב וכתב האישום שהוגש נגדו בגין ריגול לטובת איראן מסעיר גורמים רבים במערכת הביטחון ובמערכת הפוליטית, במיוחד לאור העובדה ששגב כיהן בעבר כשר. חיים תומר, בכיר לשעבר במוסד למודיעין ותפקידים מיוחדים, אמר הבוקר (שלישי) בריאיון לתוכנית קלמן-ליברמן בכאן רשת ב': "התרשמתי מההישג המודיעיני של היריב האיראני, שהצליח להגיע לקשר עם שר לשעבר בישראל".

האזינו לריאיון המלא עם הבכיר לשעבר במוסד חיים תומר בכאן רשת ב':

עוד אמר תומר כי "חלק מהמידע מתקופתו של שגב כשר עדיין רגיש ויכול לשמש את האויב. אדם במעמד של גונן שגב, שהיה יד ימינו של הרמטכ"ל לשעבר רפאל איתן, זה לא משהו מבוטל. זה לא כמו לגייס טייס קרב – שיספר מתי ממריאה תקיפה ישראלית נגד איראן - אך זה דבר לא מבוטל".

חברו של שגב ומי שייצג אותו בעבר, עו"ד ארי שמאי, התייחס הבוקר לפרשה בריאיון לכאן רשת ב' ותיאר את השר לשעבר שמואשם בריגול: "גונן הוא אדם קצת יהיר. הנפילה שלו באה ממקום של יהירות, ממקום שאומר: 'אני חכם ואותי לא יתפסו'".

האזינו לריאיון המלא עם עו"ד ארי שמאי:

עוד אמר שמאי: "היית מתאר את גונן כבנאדם חכם, חברותי, שחצן וחביב וגם קצת יהיר. כשהוא התמנה לשר הוא לא התנשא, כי הוא ידע שכל אידיוט יכול להיות שר. כנראה שהוא היה יותר יהיר מחכם.

"היה לו מרמור כלפי המערכת, זה לא אומר שהוא שנא את המדינה, אבל היה לא מרמור של אסיר בבתי הסוהר בישראל, על התעללות שהוא עבר. אם הוא באמת עשה את זה אני מניח שזה קשור למצוקה כספית. אני לא דיברתי אתו יותר מיד, אבלי הוא לא התלונן על מצבו באפריקה.

שמאי הוסיף: "גם כשהוא נעצר בגל הברחת סמים הייתי מופתע, וגם כעת אני מופתע. אבל אני שואל למה דווקא עכשיו? איזה מידע יש לו? ידעו כבר שנים שזה קורה".

שירות הביטחון הכללי עקב אחר השר לשעבר גונן שגב במשך שנים. ההערכה בישראל היא כי סוכנויות המודיעין האיראניות ראו בשגב נכס משמעותי, שפעל באופן פעיל כדי לאסוף מידע בעבורם. 

עוד העריכו בישראל, כי בתמורה לפעילותו קיבל השר לשעבר ככל הנראה תגמול כספי, אך עורכי דינו סירבו להתייחס לכך. בכיר לשעבר בשב"כ אמר לכאן חדשות, כי כבר לפני כ-15 שנה הוזהר שגב מפני קשריו העסקיים, ונאמר לו כי חיזבאללה רוצה לגייסו כמקור וכסוכן.


בחקירותיו לאחר מעצרו אמר שגב לחוקרים כי הוא ניסה לרמות את האיראנים, להשיג מהם מידע ולהעביר אותו בבוא העת למדינה. "לא בגדתי במדינה", אמר לחוקרים, "מעולם לא רציתי לפגוע בביטחון המדינה - רציתי להשיג מידע". השר לשעבר הכחיש שקיבל כסף עבור פעילותו.

אולם, החוקרים לא קיבלו את גרסתו, ובלהב 433 הגדירו את המקרה כאחת מפרשיות הריגול החמורות בתולדות המדינה. מנגד, בכתב האישום שהוגש נגדו אין התייחסות למניע פעילותו - בין אם אידיאולוגי או כספי.