ניידת משטרה סמוך לגן ילדים
צילום: רועי אלימה, פלאש 90

בעקבות מקרי ההתעללות: עיריית ראשון לציון תציב מצלמות במעונות

בעירייה הודיעו כי יוצבו מצלמות בכ-40 מעונות יום בעיר החל משנת הלימודים הבאה, לאחר מות התינוקת יסמין וינטה בפתח תקווה והפרשות הנוספות שנחשפו לאחרונה. הצפייה במצלמות תתבצע בפיקוח החברה העירונית
מורן שכניק
19 ביוני 2018
13:56

עיריית ראשון לציון הודיעה היום (שלישי) כי החליטה להציב מצלמות בכל מעונות היום של החברה העירונית. המהלך יתבצע ברקע הריגת התינוקת יסמין וינטה בגן בפתח תקווה, ומקרי התעללות נוספים בתינוקות ובפעוטות שנחשפו בתקופה האחרונה.

המצלמות יוצבו החל משנת הלימודים הבאה ב-40 מעונות שמפעילה החברה העירונית של ראשון לציון, שבהם נמצאים יותר מ-1,100 תינוקות ופעוטות בגילאי 3-1. הצפייה במצלמות תתבצע תחת פיקוח של החברה.

ביום ראשון האחרון היה צפוי להתקיים דיון בוועדת השרים לענייני חקיקה על הצעת חוק לפיקוח על מעונות יום ופעוטות. הדיון נדחה בשלושה שבועות בשל מחלוקת בין משרד האוצר למשרד הרווחה.

בהצעת החוק הממשלתית נכתב כי החוק יקבע הסדר חוקי חדש וכולל לרישוי של מעונות יום לפעוטות בגילאי 3-0 ופיקוח על פעילותם. מטרתו של החוק "להגן על שלומם והתפתחותם התקינה של פעוטות ולהבטיח את זכויותיהם וכבודם, כמו גם מתן תנאים נאותים וסביבה טיפולית-חינוכית הולמת ומילוי צרכיהם הפיזיים, הרגשיים, החברתיים והחינוכיים".

דחיית הדיון לוותה בחילופי האשמות חריפות בין המשרדים. במשרד הרווחה אמרו כי "האוצר משאיר 300 אלף תינוקות ללא פיקוח. לצערנו החוק לא מקודם בשל אטימות וחוסר אחריות של פקידי האוצר, מעתה כל אסון על ראשם ותחת אחריותם. לו היה נשאל הציבור מה הוא מעדיף: נטו מוצצים או פיקוח, התשובה הייתה ברורה - הגנה על שלום הפעוטות״. 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "כצפוי, מדובר בעוד ספין שקרי ועלוב של שר הרווחה. במקום לעסוק בהכשרת מטפלות בכדי להקטין את הסיכוי להתעללות בילדים, הוא בוחר לגלגל את האחריות למשרדים אחרים, תוך קידום הצהרות חוק שחוץ מכותרות בעיתונים אין בהן דבר וחצי דבר".