צילום: אחמד דראושה, לשכת ח"כ אחמד טיבי

"אין עלי, עלי נשרף": פעילי ימין נגד סב משפחת דוואבשה

בתום המשפט בפרשת דומא, שבו נפסלו כל ההודאות שנגבו באמצעים פיזיים, הפגינו פעילי ימין, כאשר מולם כוחות שיטור רבים. בפרקליטות בירכו על החלטת בית המשפט
כרמל דנגור
19 ביוני 2018
21:21

בתום המשפט, שעסק בפרשת דומא והתנהל היום (שלישי) בבית המשפט המחוזי בלוד, הפגינו מספר פעילי ימין, כאשר מולם נמצאים כוחות משטרה רבים. הפעילים צעקו לעבר חוסיין דוואבשה, סבו של עלי דוואבשה, שבתו, חתנו ונכדו נרצחו באסון: "אין עלי, עלי נשרף" וקריאות נוספות בערבית.


בית המשפט פסל את כל הודאות הנחקרים שנגבו מצד אנשי שירות הביטחון הכללי בפרשת דומא, שהושגו באמצעים של כח פיזי ("חקירות צורך"). עוד החליט בית המשפט כי כלל ההודאות בהן לא נעשה שימוש בכח פיזי, שנגבו מעמירם בן-אוליאל - הנאשם המרכזי בפרשה - נמצאו קבילות, מלבד אחת.

בריאיון לכאן רשת ב' בירך חוסיין דוואבשה על ההחלטה ואמר כי הנאשמים הודו במעשה גם בלי איום גופני. דוואבשה התייחס למצבו של הנכד אחמד, שניצל מן השריפה, ואמר כי "מצבו הנפשי לא בסדר – הוא קם בלילה ושואל איפה אמא ואבא".

גם בפרקליטות בירכו על החלטת בית המשפט לקבל את רוב ההודאות של בן-אוליאל ואמרו כי זה אישור לכך שהחקירה נועדה לסכל המשך פעילות טרור. בנוגע להחלטה לפסול את כל ההודאות בחקירות שבהן השתמשו בלחץ גופני על הנאשמים אמרו בפרקליטות כי ממילא לא התכוונו להסתמך עליהן.

פרקליטו של בן-אוליאל, עורך הדין יצחק בם, מתח ביקורת על החלטת בית המשפט לקבל את ההודאות ואמר בתכנית "כאן הערב" בכאן רשת ב' כי הנאשם הודה במעשים בגלל הפחד מעינויים. "ההודאות קבילות, אבל סותרות ראיות אחרות שנמצאו בזירה", אמר בם.

נגד בן-אוליאל והנאשם הקטין הוגשו כתבי אישום בינואר 2016. בן-אוליאל הואשם בעבירות של רצח והקטין בתכנון המעשה. 

האירוע בדומא התרחש ב-31 ביולי 2015, במהלכו נזרקו בקבוקי תבערה על שני בתי מגורים בעיירה הפלסטינית דומא. כתוצאה מן השריפה שפרצה, נספו בני הזוג סעד וריהאם דוואבשה, ובנם הפעוט בן השנה וחצי עלי סעד דוואבשה. בן המשפחה הנוסף, אחמד דוואבשה בן הארבע, נפצע קשה.

בכתב האישום נגד בן-אוליאל והקטין נטען כי הם תכננו את הפיגוע בדומא כנקמה על רצח מלאכי רוזנפלד בפיגוע ירי בידי חוליית חמאס בסמוך לצומת קידה, ליד דומא, ביוני 2015. כמו כן האשים השב"כ כי הנחקרים היו חלק מהתארגנות שנקראה "קבוצת המרד" - התארגנות שעל פי הפרסומים החלה באוקטובר 2013, ושאפה לבצע פעולות אלימות נגד פלסטינים במטרה לגרום למלחמה בין יהודים ופלסטינים, וכתוצאה מכך להפיל את השלטון ולהמליך מלך על פי ההלכה.