ניקי היילי
צילום: אי-פי

ארה"ב פרשה ממועצת זכויות האדם של האו"ם: "ארגון צבוע"

שר החוץ האמריקני ושגרירת ארה"ב באו"ם הכריזו על הפרישה, בעקבות מדיניות הארגון כלפי ישראל. היילי האשימה את המועצה ב"נטייה כרונית" נגד ישראל, ופומפאו ציין: "היו יותר הצבעות נגד ישראל מאשר נגד כל העולם גם יחד". בלשכת ראש הממשלה בירכו: "תודה על ההחלטה נגד הצביעות והשקרים"
סוכנויות הידיעות וגילי כהן
20 ביוני 2018
08:29

ארצות הברית הודיעה הלילה (רביעי), כצפוי, כי היא פורשת ממועצת זכויות האדם של האו"ם. שר החוץ האמריקני מייק פומפאו ושגרירת ארצות הברית באו"ם ניקי היילי הסבירו, כי המהלך נובע בעיקר מהיחס של הארגון לישראל.

במסיבת עיתונאים שהתקיימה בוושינגטון, סיפרה היילי כי ההחלטה לפרוש התקבלה אחרי מגעים שניהלה ארצות הברית כדי להגיע לפשרה עם הגוף, שלדבריה מגנה את הגורמים הלא נכונים. "במשך זמן רב הם הגנו על אלה שמפרים זכויות אדם באופן שיטתי, והם אלה שנבחרים למועצה", אמרה הדיפלומטית האמריקנית שכינתה את הארגון "צבוע".

היילי פירטה את ההחלטות שקיבלה מועצת זכויות האדם נגד ישראל, וסיפרה כי מספרן עולה על אלה שהתקבלו נגד קוריאה הצפונית, סוריה ואיראן גם יחד. היא האשימה את הארגון בנטייה "כרונית", כלשונה, נגד ישראל, ואמרה כי הדבר נוסע ממניעים פוליטיים. לפיכך, אמרה היילי, החליטה ארצות הברית על פרישה, אך תשמור על מחויבותה לזכויות אדם ברחבי העולם.

פומפאו האשים גם הוא את מועצת זכויות האדם ב"צביעות", ובהתעלמות מהפרת זכויות אדם במדינות רבות שלא זוכות לגינוי, בניגוד לישראל. "נגד ישראל עברו יותר הצבעות מאשר נגד כל העולם גם יחד", ציין שר החוץ החדש של טראמפ.

"ארה"ב הוכיחה שוב את המחויבות שלה לאמת ולצדק"

בירושלים הביעו, כצפוי, שביעות רצון מן ההחלטה האמריקנית. "ישראל מודה לנשיא טראמפ, למזכיר המדינה פומפאו ולשגרירה היילי על החלטתם נגד הצביעות והשקרים של מועצת 'זכויות האדם' של האו"ם", נמסר בהודעה שפרסמה לשכת ראש הממשלה.

"במשך שנים המועצה הוכיחה שהיא גוף מוטה, עוין ואנטי-ישראלי שבוגד במשימתו להגן על זכויות אדם. במקום לעסוק במשטרים המפרים באופן סדרתי זכויות אדם, המועצה מתמקדת באובססיביות בישראל, הדמוקרטיה האמיתית היחידה במזרח התיכון. החלטת ארצות הברית לפרוש מהגוף המוטה הזה מהווה אמירה חד משמעית - עד כאן. ישראל מברכת על ההודעה האמריקנית".

גם שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, בירך על הודעתה של ארצות הברית, ואמר כי "המועצה לזכויות האדם הפכה כבר מזמן לאויבת זכויות האדם. ארצות הברית הוכיחה שוב את המחויבות שלה לאמת ולצדק, והבהירה שלא תאפשר לשנאה העיוורת נגד ישראל במוסדות בין-לאומיים להיוותר ללא מענה". דנון הודה לנשיא טראמפ, לפומפאו ולהיילי על החלטתם.