בידוק ביטחוני סמוך להר הבית
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

לאחר פגישת נתניהו-עבדאללה: פורקה עמדת משטרה בהר הבית

בווקף טוענים שהעמדה פורקה בעקבות התערבות ירדנית, וכי התערבות זו תוביל לזה שאנשי הווקף יהיו חופשיים יותר מעכשיו גם בפיקוח שלהם על קבוצות יהודים שעולות להר. מהמשטרה נמסר: "אין כל שינוי במדיניות משטרת ישראל"
יערה שפירא
20 ביוני 2018
08:50

עמדת משטרה חדשה בהר הבית פורקה, זאת כיממה לאחר פגישת ראש הממשלה בנימין נתניהו ומלך ירדן עבדאללה השני ברבת עמון השבוע, כך פורסם הבוקר (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. מדובר בנקודת משטרה שמוקמה רק לפני שלושה ימים סמוך לשער הרחמים ומסגד אל-אקצה, וצופה על ערימת עפר, שבה יש לפי ההערכות ממצאים אריכאולוגיים ופסיקת בג"ץ אוסרת לגעת בה בלי פיקוח אכיאולוגי.

העמדה המשטרתית הוקמה, לאחר שבימים האחרונים לחודש הרמדאן תועדו מתפללים מוסלמים מפנים עפר מהמקום ובונים שם ספסלים ושבילים, בזמן שהר הבית סגור ליהודים.

בווקף טוענים שהעמדה פורקה בעקבות התערבות ירדנית. לדברי הווקף נעשתה פנייה לגורמים בירדן, גם בגלל הקמת העמדה, וגם בגלל שהשבוע עיכבה המשטרה את ראש מאבטחי הווקף עבדאללה אבו טאלב,סמוך לאותה עמדה לזמן קצר. עוד טוענים בווקף כי ההתערבות של ירדן תוביל לזה שאנשי הווקף יהיו חופשיים יותר מעכשיו גם בפיקוח שלהם על קבוצות יהודים שעולות להר.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "לא נפרט אודות סידורי ביטחון או אבטחה, המתבססים על הערכת מצב. בניגוד לטענת הווקף, אין כל שינוי במדיניות משטרת ישראל מתוקף תפקידה לאכוף את החוק ולשמור על הסדר. הטענות חוטאות לאמת והינן על אחריות המפרסם. הר הבית הוא אתר בעל רגישות גבוהה ויש להישמר בהפרחת טענות שעלולות לגרום לפגיעה בסדר הציבורי ושלום הציבור".