חיסון, אילוסטרציה
צילום: קובי גדעון ומרים אלסטר, פלאש 90

מדוע נוהל של משרד הבריאות עדיין דורש לחסן תינוקות ממוצא אתיופי משחפת?

בתכנית "סדר יום" בכאן רשת ב' נחשף כי ישנה הנחיה של המשרד לחיסון הילדים. ההורים טוענים ששיעור התחלואה בקרבם נמוך. ד"ר בן הורוביץ הסביר: "זאת מחלה שדוגרת הרבה שנים. אין ויכוח שהיה צריך לתת את החיסון, אך שכדאי לקיים דיון מקצועי"
סדר יום
20 ביוני 2018
14:56

הורים יוצאי אתיופיה טוענים כי לפי הוראות משרד הבריאות יש לחסן את ילדיהם מפני מחלת השחפת, בשונה מההנחיות לאוכלוסייה הכללית. בתכנית "סדר יום" בכאן רשת ב' חשפה היום (רביעי) נופר משה כי להפתעתה קיבלה הוראה לחסן את בנה. היא הוסיפה כי בקרב הורים נוספים יש תחושה של חוסר אמון מצד המערכת. 

מדובר על ילדים להורים שעלו לישראל גם לפני עשרות שנים. הם טוענים גם שהחיסונים ניתנים בלי לשאול את ההורים להסכמתם. בנוסף לדבריהם הם מסבירים שלמרות שיעור התחלואה הגבוה באתיופיה, שיעור החולים במחלה בקרב העולים משם הוא נמוך ביותר.

האזינו לדיון בנושא בתכנית "סדר יום":

המנהל המקצועי של עמותת מדעת, ד"ר בן הורוביץ, אמר בריאיון לקרן נויבך כי "אין ויכוח שהיה נכון בשעתו לחסן את הילדים נגד שחפת. זאת מחלה קשה ולוקח למחלה הרבה זמן לאתר אותה. אבל השאלה היא האם היה דיון לאחרונה בנושא והאם ההנחיות עדיין נכונות. יש מקום לשקול את העניין גם כדי לחסוך במשאבים".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "מתן החיסון בארץ מתבצע מזה שנים, על פי המלצות וקריטריונים של  ארגון בריאות העולמי וארגוני בריאות נוספים. זאת לאחר דיון על המצבים הייחודים בארץ על ידי הוועדה המייעצת למנכ"ל בנושא שחפת. הילדים שמחוסנים בארץ שייכים לקבוצות באוכלוסייה בסיכון יתר, והחיסון נועד למנוע התפתחות תחלואה קשה של המחלה".