דונלד טראמפ
צילום: אי-פי

אחרי הביקורת: טראמפ חתם על צו להשארת ילדי המהגרים עם הוריהם

הנשיא האמריקני חתם על צו מנהלי שימנע הפרדה של בני משפחה בגבול, אך הדגיש: "נמשיך במדיניות אפס סובלנות כלפי ההגירה הבלתי חוקית". בארצות הברית דווח כי רעייתו מלאניה היא ששכנעה אותו לבצע את המהלך
איתמר מרגלית
20 ביוני 2018
20:22
עודכן ב 22:29

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ,חתם הלילה (רביעי) על צו מנהלי שישים סוף להפרדת ילדי מהגרים בלתי חוקיים מהוריהם שנכנסו למדינה. טראמפ החליט לחתום על הצו לאחר שדן עם חברי קונגרס בנידון, ולפי דיווח של רשת CNN, רעייתו מלאניה היא שייעצה לו מאחורי הקלעים כדי לשכנע אותו לבצע את המהלך.

"אנו משאירים ילדים עם הוריהם, ובה בעת נמשיך במדיניות אפס סובלנות כלפי תופעת ההגירה הבלתי חוקית", הדגיש טראמפ במעמד החתימה על הצו והוסיף: "נעשה אנשים רבים שמחים. זה נמשך כבר 60 שנה, ובזמן שאף אחד לא עשה דבר - אנחנו עשינו".

בתו של הנשיא, איוונקה טראמפ, פרסמה ציוץ בטוויטר שבו הודתה לו על המהלך: "תודה שנקטת את הפעולה הקריטית הזו ושמץ קץ להפרדת המשפחות בגבול שלנו. עכשיו הקונגרס צריך לפעול ולמצוא פתרון בר קיימא שיהלום את הערכים המשותפים שלנו".


בתוך כך, סגן נשיא ארצות הברית, מייק פנס, קרא לחברי הקונגרס לסגור את הפרצות בחוקי ההגירה ולפעול לבניית גדרות בגבולות. בנוסף הוא קרא לגבש עסקה עם בני המהגרים. גם ראש ממשלת קנדה ג'סטין טרודו הגיב בנושא ואמר שהפרדת ילדי מהגרים  מהוריהם "לא מקובלת ושגויה".

בימים האחרונים עוררה מדיניות ההגירה של טראמפ, ביקורת במדינה ומחוצה לה. הסערה התעוררה סביב הנוהל החדש של הפרדת ילדי מהגרים לא חוקיים בגבול עם מקסיקו מהוריהם. בתחילת השבוע פורסמו הקלטות לא קלות להאזנה של ילדים, שעוכבו על ידי רשויות ההגירה על הגבול והופרדו מהוריהם.


בהקלטות, שפורסמו על ידי האתר "פרופבליקה", נשמע בעיקר קול הבכי של הילדים כאשר הם צועקים "אמא" ו"אבא" בספרדית. ברקע קולות הבכי של הילדים, נשמע אחד מאנשי משמר הגבול אומר: "יש לנו כאן מקהלה. רק חסר מנצח".

בנציבות הפליטים של או"ם אמרו הבוקר כי "על ארצות הברית למצוא דרכים אחרות לתמודד עם מבקשי המקלט על גבול מקסיקו, ללא הענשת בני האדם עצמם. אנו מודאגים מאוד בנוגע לאמצעים בהם מתמודדים שם עם מבקשי המקלט, שמגיעים עד לכדי הפרדת ילדים ממשפחותיהם".