בנימין ושרה נתניהו
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

נתניהו על כתב האישום נגד רעייתו: "נשבר שיא נוסף באבסורד"

בתגובה ראשונה לכתב האישום נגד שרה נתניהו בפרשת המעונות אמר רה"מ בפייסבוק כי כתב האישום מבוסס על נוהל לא חוקי: "ועדת הכספים של הכנסת קובעת שהמדינה נושאת בהוצאות הכלכלה של רה"מ ומשפחתו. כתב האישום לא יחזיק מים"
גילי כהן
22 ביוני 2018
18:23

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב היום (שישי) לראשונה על כתב האישום שהוגש אתמול נגד רעייתו שרה נתניהו בפרשת המעונות. בסרטון שפרסם בעמוד הפייסבוק שלו אמר נתניהו: "השבוע נשבר שיא נוסף באבסורד. בפעם הראשונה בהיסטוריה מגישים כתב אישום נגד רעיית מנהיג על אוכל וחמגשיות. אוכל וחמגשיות".

תגובת נתניהו לכתב האישום נגד רעייתו:

לטענת ראש הממשלה, כתב האישום נגד רעייתו מבוסס על נוהל בלתי חוקי, שאינו תואם לכללים שקבעה ועדת הכספים של הכנסת בנוגע להוצאות ראש הממשלה ומשפחתו. "חמישה ימים לפני שנכנסתי לתפקיד רה״מ ב-2009, שלושה פקידים בלתי מוסמכים קבעו נוהל מיוחד", כתב נתניהו. "רק שהם לא קיבלו את האישור הדרוש מבחינת החוק מוועדת הכספים של הכנסת ורק היא קובעת.

"ועדת הכספים קובעת שהמדינה נושאת בהוצאות הכלכלה של ראש הממשלה ומשפחתו במעון ראש הממשלה, בדיוק כמו בבית הנשיא. אז מדובר כאן בכלל בנוהל בלתי חוקי. כתב אישום שמבוסס על נוהל בלתי חוקי - לא יחזיק מים". 

בפרקליטות דוחים את טענת שרה נתניהו כי כתב האישום בתיק המעונות מבוסס על נוהל לא חוקי שלא חוקק בכנסת. בפרקליטות מביאים חוות דעת שאומרות שהנוהל הוא יישום של חוק שחוקק בכנסת.

בסיום דבריו התייחס נתניהו גם לפגישה שקיים היום במעונו עם יועצו וחתנו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ג'ארד קושנר, שליח הבית הלבן למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, ושגריר ארצות הברית, דיוויד פרידמן. "האבסורד הזה לא מונע ממני להתעסק בדברים החשובים באמת עבור המדינה שלנו ועבורכם. ולכן נפגשתי היום עם שליחיו של הנשיא טראמפ, פגישה חשובה מאוד לביטחון המדינה, לעתיד המדינה שלנו", אמר ראש הממשלה.


אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי פרקליטות המדינה צפויה לבקש מאסר בדרך של עבודות שירות לשרה נתניהו, אם היא תורשע במסגרת כתב האישום נגדה, ולא להסתפק בקנס כספי. עוד דווח כי נוצרו סדקים ראשוניים ומשמעותיים בין נתניהו לנאשם השני בתיק המעוונת, עזרא סיידוף, שהיה סמנכ"ל במשרד ראש הממשלה.


מקורביו של סיידוף אומרים הערב כי גם לפי כתב האישום הוא ביצע את דרישות נתניהו, ובסוף הוא מוצא את עצמו באופן תמוה מואשם בסעיפים רבים ממנה. לפי כתב האישום, נתניהו היא זו שביקשה את המלצרים והיא שדרשה את החשמלאי, ועוד.

נתניהו עצמה צפויה להעביר את האחריות באופן מלא לעזרא סיידוף. רעיית ראש הממשלה תטען שהוא היה האחראי הבלעדי על כל ענייני הכספים מול משרד ראש הממשלה, ושהוא זה שהסב את קיומה של המבשלת בפועל, בעת שבוצעו ההתקשרויות מול המסעדות והשפים, כדי לקבל את המימון עבורם. המשמעות - נתניהו צפויה להגיד שסיידוף הוא זה שיצר את מצג השווא שבגינו הוגש כתב האישום.