אימון ירי בצה"ל
צילום: חמד אלמקת, פלאש 90

מבקר מערכת הביטחון מצביע על כשלים חמורים בתיאום הירי בין חילות צה"ל

אנשי המבקר אומרים כי בצה"ל מתעלמים מהדוח, שמצביע גם על כשלים בהכשרת בעלי תפקידים במרכזי האש, והדבר פוגע במוכנות הצבא. דוח דומה, שנחשף בחודש מרץ האחרון, נידון בוועדת חוץ וביטחון, רק לאחר שפורסם בכאן חדשות
כרמלה מנשה
22 ביוני 2018
21:56

דוח סודי של מבקר מערכת הביטחון חושף כשלים בניהול ותיאום הירי בעת לחימה בין חיל האוויר, התותחנים והשריון. כמו כן, הדוח מצביע על כשלים בניהול מרכזי האש וכשירותם, כך פורסם הערב (שישי) לראשונה בחדשות השבוע בכאן 11.

עוד מצביע המבקר על כשלים בהכשרת בעלי תפקידים במרכזי האש ומחסור בכוח אדם. אנשי המבקר מדגישים כי צה"ל מתעלם מהביקורת, דבר שפוגע במוכנות הצבא ובכשירותו. מצה"ל נמסר בתגובה: ״צה״ל פועל כל העת לשיפור התהליכים המבצעיים שלו. תחום תקיפת המטרות הינו תחום המשתנה באופן תדיר ומביא לידי ביטוי שילוב של מודיעין איכותי ויכולות מבצעיות גבוהות".

קציני ביקורת ציינו כי גם הדוח הקודם שהתריע על אי מוכנות למלחמה של מערך היבשה, ובפרט של חיל השריון, נדון בוועדת המשנה של חוץ וביטחון, רק לאחר חשיפתו בכאן חדשות.

על פי הדוח הקודם, שפורסם בכאן חדשות בחודש מרץ האחרון, מערכות לחימה אינן מוטמעות, התכנית המבצעית אינה תואמת את התכנית הלוגיסטית וקיים מחסור בכוח אדם במפקדות. את הדוח הכינו 20 קצינים בכירים במילואים, בראשם תת אלוף. אחד מהם אמר לכאן חדשות: "אני לא ישן בלילה לנוכח הממצאים".

דובר צה"ל מסר אז בתגובה: "הממצאים בדוח מבוססים על ביקורות שנעשו לפני כשנה וחצי. רוב הפערים שעלו בו, טופלו בינתיים". עוד נמסר כי "חיל השריון מצוי כיום בכשירות גבוהה וממשיך לבצע באופן שוטף מהלכים רבים לשימור המוכנות למלחמה".