צילום: גילי יערי, פלאש 90

חוק שיאסור על עבודת בני נוער באתרי בנייה מגיע לאישור הכנסת

הוראת שעה שתאסור באופן גורף על בני נוער לעבוד בעבודה שנחשבת למסוכנת במיוחד, עולה לכנסת בהוראת שר העבודה והרווחה. לדבריו, "סביבת העבודה באתרי הבנייה היא פצצה מתקתקת לבני נוער". בנוסף, יצא המשרד בקמפיין הסברה שפונה להורים ולמעסיקים במגזר הערבי
יובל אגסי
24 ביוני 2018
05:00

הוראת שעה שתאסור על עבודת בני נוער באתרי בנייה תעלה הבוקר (ראשון) לכנסת, בהוראת שר העבודה והרווחה חיים כץ. בשלב הראשון תמתין התקנה לאישור משרד המשפטים, ומיד לאחר מכן תגיע לאישורה של ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת. את המהלך יזמה והובילה עו"ד הדס תגרי מהקבוצה למאבק בתאונות בניין.

במסגרת קידום הוראת השעה, פרסם משרד העבודה והרווחה מסמך להתייעצות הציבור, המציג את התחלופות האפשריות לאופי איסור העבודה. לאחר עיבוד המידע התקבלה תמונת מצב לפיה חלופת האיסור הגורף הינה החלופה הטובה ביותר, חלופה שקיבלה את תמיכתו של השר. מדובר באישור גורף אשר אוסר על כל עבודה המתקיימת בזיקה לבנייה, למעט בני נוער המועסקים במסגרת חניכות או הכשרה מקצועית. 

יחד עם קידום מהלך של איסור גורף על העסקת בני נוער באתרי בנייה, המשרד יוצא בקמפיין הסברתי מקיף שפונה להורים ולמעסיקים במגזר הערבי כדי שימנעו העסקה של ילדים ובני נוער באתרי הבנייה. בני הנוער מהמגזר הערבי מהווים אחוז משמעותי מכלל בני הנוער המועסקים באתרי הבנייה.

בנוסף, משרד העבודה והרווחה שם דגש מיוחד על אכיפת תעסוקת בני נוער בעבודות בנייה שאסורות להם גם היום, כגון איסור עבודה בגובה (אשר מהווה 64% מהתאונות הקטלניות) ואיסור נשיאת משקלים כבדים. האכיפה מתבצעת בשיתוף עם המוסד לבטיחות וגיהות אשר מבצע הדרכות בנושא באתרי הבנייה השונים. 

השר כץ מסר כי "סביבת העבודה באתרי הבנייה היא פצצה מתקתקת לבני נוער ועד שהיזמים והקבלנים לא יפנימו את הלך הרוח החדש וישקיעו כנדרש בבטיחות, אני לא שקט עם עבודת הנערים באתרים. חוסר הציות לחוק וניהול הבטיחות הלקוי של קבלנים רבים, הביאו אותי למסקנה כי קיים הכרח לאיסור גורף של כניסת נער לעבודה באתר בנייה, רק כך נוכל להרחיק את הסיכון מבני הנוער ולהבטיח כי ישובו בשלום לספסל הלימודים לאחר חופשת הקיץ".

"נמשיך לפעול על מנת לצמצם את מספר הנפגעים בענף הבינוי, בתיקוני חקיקה נוספים, בהגברת הפיקוח והאכיפה והרחבת המודעות בקרב עובדים ומעסיקים כאחד לסיכוני הבטיחות באתרי הבנייה", סיכם השר.

אתמול מת פועל כבן 20 לאחר שנפל מגובה של עשרה מטרים באתר בנייה בשכונת הר יונה בנצרת עילית. צוות מד"א שהוזעק למקום קבע את מותו. המשטרה פתחה בחקירת נסיבות התאונה