טפסר משה סוויסה
צילום: יואב ארי דודקביץ, פלאש 90

חקירה חדשה נגד מפקד מחוז ירושלים בכבאות

אחרי שזוכה מאישומים בשחיתות, נציבות שירות המדינה חוקרת עדויות שלפיהן טפסר משה סוויסה ניסה לגייס כספים מכבאים להגנה המשפטית שלו. בלהב 433 החליטו להעביר לנציבות את החומרים כדי לבחון את עמדתה כלפי דין משמעתי. סוויסה מכחיש: "הרדיפה נמשכת"
רועי ינובסקי
23 ביוני 2018
21:57
עודכן ב 15:41

מפקד מחוז ירושלים של הכבאות שוב מסתבך: נציבות שירות המדינה מנהלת חקירה חדשה נגד טפסר משה סוויסה, בעקבות עדויות שניסה לגייס כספים מכבאים עבור ההגנה המשפטית שלו. לכאן חדשות נודע היום (שבת) כי החקירה החלה במקור ביחידה הארצית לחקירות הונאה בלהב 433, ושם החליטו להעביר את החומרים לידי הנציבות כדי לבחון את העמדה בנוגע להעמדתו לדין משמעתי.

החקירה מתמקדת בכספים שגויסו על ידי חברו של סוויסה, לוחם אש, במשך כמה ימים, לאחר שסוויסה התריע בפניו על מצוקתו. במהלך ימים אלו גויסו, לגרסתו של סוויסה, כ-20 אלף שקלים, אך הוא לא ידע מי תרם ומי לא. לדבריו ברגע שהבין שהדבר אסור - הורה לחברו להפסיק את ההתרמה.

 


סוויסה, שזוכה בעבר בבית המשפט מאישומים בגין עבירות שחיתות בכבאות, אמור היה להתמנות לראשות הארגון. בעקבות הליך קודם שנוהל נגדו בנציבות שירות המדינה, המינוי לא יצא לפועל.

הבכיר עצמו מכחיש את הטענות והעדויות בנוגע לגיוס הכספים ואמר בתגובה: "הרדיפה נמשכת. ארבע פעמים זוכיתי זיכויים מוחלטים. החקירה התנהלה ביאח"ה ולא נמצא שום דבר. בנציבות שירות המדינה יש אנשים שרודפים אותי.

"מעולם לא ביקשתי לאסוף כספים. לא פניתי לאף אחד –בטח שלא לכבאים, קצין או מפקד. רצו לעשות בשבילי מחווה, כששמעתי שבדבר הזה יש טעם לפגם ביטלתי באותו הרגע".

מנציבות כבאות והצלה נמסר: "בנציבות כבאות והצלה מקווים שהחקירה תנוהל במהירות ושבסיומה תוסר העננה מעל ראשו של טפסר סויסה".

עו"ד עפר ברטל, המייצג את סוויסה, מסר בתגובה לפרסום כי "בשירותי הכבאות נוהגים מזה עשרות שנים להתרים לוחמי אש כדי לסייע לחבר במצוקה. מר סוויסה בעצמו, כאשר כיהן בעבר כיו״ר ועד לוחמי האש, התרים במקרים רבים את לוחמי האש למען חבריהם. במשך השנים הוא אסף כך מיליוני שקלים למען לוחמי אש שהיו במצוקה כלכלית או רפואית.

לעצם העניין, מר סוויסה סיפר לאחד מחבריו על המצוקה הכלכלית בה הוא שרוי. בתגובה התחיל אותו לוחם אש לאסוף עבורו כספים מחבריהם. כך במשך מספר ימים נאספו כעשרים אלף שח מלוחמי אש שמר סוויסה אינו יודע את זהותם, או את הסכומים שתרמו. כמו כן, הוא לא יודע מי הסכים ומי סירב לתרום. לאחר שמר סוויסה שמע במסדרונות שהדברים אינם ראויים - הוא הורה לחברו להפסיק מייד את ההתרמה וכך היה. ראוי לציין עוד, שבעבר מר סוויסה אסף כספים ללוחמי אש בכירים ממנו בדרגה ובכירים פחות.אנו מקווים שנציבות שירות המדינה תתחשב בכל אלה ותסגור את תיק החקירה נגדו".