מבקר המדינה
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מבקר המדינה רומז: ניתן היה להסתפק בהליך אזרחי מול שרה נתניהו

במהלך ביקור בעוטף עזה אמר יוסף שפירא כי את מה שיש לו לומר על כתב האישום בתיק המעונות - כתב בדוח שלו מ-2015. על בלוני התבערה מעזה אמר: "לא פוסל את האפשרות שאבדוק את הנושא"
אסף פוזיילוב
24 ביוני 2018
11:36

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, התייחס היום (ראשון) לכתב האישום נגד רעיית ראש הממשלה, שרה נתניהו בתיק המעונות ורמז לכך שהיה ניתן להסתפק בהליך אזרחי. במהלך ביקור ביישובי עוטף עזה אמר שפירא: "יש דעות כאלה ואחרות, כמו למשל הדעה שאולי היה צריך להגיש תביעה אזרחית".


עוד אמר שפירא בנושא תיק המעונות כי "יש אופציות גם פליליות וגם אזרחיות. בשביל זה יש את היועץ המשפטי לממשלה. הדוח שלי בנושא יצא ב-2015, והא מדבר בעד עצמו".

באותו דוח, שאליו התייחס בדבריו היום, כתב שפירא על גידול בהוצאות מעון ראש הממשלה בשנים 2012-2009. בדוח כותב שפירא: "נמצא כי האפשרות להזמנת ארוחות פרטיות לראש הממשלה, לבני משפחתו ולאורחיו מומשה באופן שגרתי, גם כאשר הייתה מי ששימשה מבשלת במעון, למרות הסכום הגבוה של הוצאות אלו, שהקופה הציבורית נושאת בהן. זאת, בניגוד לעקרונות היסוד של חיסכון ומידתיות".

ביום שישי האחרון התייחס ראש הממשלה בנימין נתניהו לכתב האישום נגד רעייתו ואמר: "השבוע נשבר שיא נוסף באבסורד. "ועדת הכספים קובעת שהמדינה נושאת בהוצאות הכלכלה של ראש הממשלה ומשפחתו במעון ראש הממשלה, בדיוק כמו בבית הנשיא. אז מדובר כאן בכלל בנוהל בלתי חוקי. כתב אישום שמבוסס על נוהל בלתי חוקי - לא יחזיק מים". 

מבקר המדינה התייחס היום גם לעפיפוני ובלוני התבערה המשוגרים מרצועת עזה וגורמים לשריפות רבות באזור יישובי העוטף, ואמר כי ייתכן שיבדוק את הנושא: "אני לא פוסל את האפשרות". שפירא הוסיף כי "זאת לא מלחמה על פי מונחים צבאיים, אבל זאת מלחמה יום יומית. הילדים נושמים את זה, וכל יום שעובר הנזק קשה וצריך למצוא פתרון איך לעצור את העניין הזה.

"עכשיו צריך לתת למערכת הביטחון לפעול. אנחנו קצת מכירים את הבעיה - עשינו את דוח הרחפנים שלא בדיוק עסק בנקודה הזאת, אבל אני מתאר לעצמי שילמדו את הלקחים. באנו לכאן להזדהות עם התושבים ולחזק את ידיהם, כי הם הסובלים העיקריים".