הלוויתה של מעין ברהום, תלמידת המכינה
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

אחרי האסון בערבה: מנכ"לית חדשה למכינת בני ציון

שירה אטינג, רס"ן במיל וטייסת מסוקי קרב, הודיעה כי לא ייפתח מחזור חדש של חניכים בשנה הקרובה. בקרוב תקיים שיחות עם המשפחות השכולות שאיבדו את יקיריהן בשיטפון בנחל צפית. מועצת המכינות הקדם צבאיות: "ההחלטה להקפיא את פתיחת המכינה היא הנכונה ביותר במצב הנוכחי"
לירן כוג'הינוף
24 ביוני 2018
20:59

מנכ"לית חדשה מונתה היום (ראשון) למכינה הקדם-צבאית "בני ציון" בתל אביב, כחודשיים לאחר אסון השיטפון בערבה שבו נספו 9 נערות ונער, חניכי המכינה. שירה אטינג, רס"ן במילואים, טייסת מסוקי קרב, תחליף בתפקידה את המנהל הקודם, יובל כהאן, שהתפטר בעקבות האסון. אטינג הודיעה היום, בתיאום עם חברי הוועד המנהל, על כוונתה לא לפתוח מחזור חדש של חניכים בתחילת שנת הלימודים הקרובה, אלא רק בשנה שלאחר מכן.

אטינג תיכנס לתפקידה ב-15 ביולי, לאחר שתיפגש עם אנשי משרד החינוך, מדריכי המכינה, חניכי המחזור הבא והוריהם. בנוסף, תקיים המנהלת החדשה פגישות אישיות וקבוצתיות עם המשפחות השכולות שאיבדו את יקיריהן באסון בנחל צפית.

אטינג מסרה היום כי "מכינת בני ציון בעת משבר, הנובע ממותם הטראגי של תשע נערות ונער. האסון הוא בלתי נתפס, והוא מחייב את מכינת בני ציון, מוסד המכינות הארצי והחברה הישראלית בכללותה להתמודד עימו, להסתכל פנימה, להטיל ספק, להפיק לקחים ולהשתפר – מתוך מסירות לנערים ולנערות שמפקידים ועוד יפקידו את עתידם בידיה, מתוך מחויבות למשפחות השכולות, ומתוך מקצוענות וענווה".

אטינג הוסיפה: "אני סבורה שיש מקום לקחת שנה של פסק זמן, ולבחון במהלכה הקמת תשתית חדשה. כמוסד חינוכי מוביל, עם אוכלוסיית בוגרים חזקה ומסורה ועם עשייה משמעותית לאורך 11 שנות קיומו – יסודות רבים יתגלו כחיוביים וחיוניים וישומרו. לעומתם, יסודות מסוימים ידרשו שינוי מן השורש, על מנת שנוכל להקים מחדש את המכינה בצורה מקצועית ולהרוויח את האמון שנותנת בנו החברה הישראלית. צוות המכינה יבצע את מירב המאמצים בשבועות הקרובים למצוא פתרונות לחניכי השנה הבאה".

שירה אטינג, מנכ"לית מכינת בני ציון הנכנסת

ממועצת המכינות הקדם צבאיות נמסר בתגובה למינויה של אטינג: "אנו מברכים את שירה אטינג עם כניסתה לתפקיד ומאחלים לה הצלחה בשיקום מכינת בני ציון לאחר האסון הקשה. אנו מאמינים כי ההחלטה להקפיא את פתיחת המכינה בשנה הבאה היא ההחלטה הנכונה והראויה ביותר במצב הנוכחי, ובכוונתנו לפעול ולסייע הן לשירה ולצוות החדש לשקם ולבנות מחדש את המכינה כך שתוכל בעתיד לשוב ולהיות מכינה פעילה והן לקליטת חניכי המכינה במסגרות חלופיות. אנו מצפים לקבל גם ממשרדי הממשלה הרלוונטיים סיוע למימוש המהלך".

הרוגי האסון בערבה

בתחילת החודש הציע הוועד המנהל של מועצת המכינות הקדם צבאיות למכינת בני ציון לסגור את המכינה ולפתוח אותה מחדש, בעקבות האסון בערבה. לפי ההצעה המכינה תיפתח מחדש בתהליך ציבורי שקוף בהשתתפות המועצה.

בהחלטת הוועד, שהועברה לנציגי משרד החינוך, משרד הביטחון והמכינה, נאמר כי הוא סבור שאין לפתוח את המכינה לפני השלמת התהליך. בנוסף נמסר: "המועצה רואה ערך גדול בהמשך קיומה של מכינת בני ציון כחלק ממפעל המכינות". כמה ימים לפני כן ביקשו חברי העמותה המפעילה את המכינה לסיים את תפקידם. 

מנהל המכינה הקודם התפטר מתפקידו בעקבות האסון. "מאז האסון אני קרוע ושבור. לעולם לא אוכל למצוא מילים שיוכלו לבטא את הצער שאני חש", אמר כאהן. הוא עוכב לחקירה בחשד לגרימת מוות ברשלנות, ביחד עם מדריך נוסף, בלילה של האסון ובבוקר העיכוב הפך למעצר. במהלך החקירה טענו כי שינו את המסלול והגיעו לעין צפית בגלל מזג האוויר. לפי הגירסה שמסר בחקירה, כאהן סמך על המדריך, אביב ברדיצ'ב, שיקבל את ההחלטות בשטח.

"תפקיד ראש המכינה הוא בראש ובראשונה תפקיד חינוכי הדורש אמון מלא של החניכים, משפחותיהם וכל מי שמכינה נוגעת בו. אני יודע שבצלו של האסון האיום, אמון זה, שהוא היסוד ליכולת להוביל ולחנך, לא יכול להתקיים", הוסיף המנהל והבטיח כי ימשיך להיות מחויב לכל מה שיידרש לטובת המפעל והמשכו.

בחודש שעבר המליצה המשטרה להעמיד לדין באשמת הריגה את מדריך המכינה, אביב ברדיצ'ב. על פי החקירה, לברדיצ'ב ולכהאן היו לפני הטיול מספר סימנים באשר לחשש לשטפונות בנחל צפית, שהובילו לאסון בערבה שבו נהרגו עשרה נערים.

אוריאל ורותם בר שלום, הוריה של אילן בר שלום שנהרגה באסון, קראו עשרה ימים לאחר מותה לסגור את המכינה. בפוסט שפרסמו בפייסבוק מתחו ההורים ביקורת חריפה נגד ראשי המכינה הקדם צבאית, שהיו אחראים ליציאה לטיול בו נהרגו 9 הנערות והנער, ונגד ראשי העמותה האחראית על המכינה - המדרשה למנהיגות.

"אין לי מילים להביע את האכזבה שלי מכל שדרת הניהול הפדגוגי", כתב אביה של אילן, "שמלבד תהליך קבלת ההחלטות שהביא למותכם המצמרר, לא העזו לעמוד ולקחת אחריות ובכך שמטו את הבסיס המוסרי והערכי של המדרשה למנהיגות. חברי עמותה נכבדים, זו שעת משבר והנה אתם שותקים מעל לשבוע ימים.

"שוחחנו עם יו"ר העמותה בסיום השבעה שלנו, ולאור קריסת המערכות הערכיות לכל אורך שדרת הניהול הפדגוגי במכינה, אנו מבקשים מכם לקחת אחריות על האסון הנורא ולסגור את המדרשה למנהיגות. העמותה שמטה את מה שנותר מהבסיס המוסרי והערכי לפעילותה ברגע שראשיה, מנהל המדרשה בתל אביב וראש המכינה, החליטו להסתתר מאחורי עו"ד מהשורה הראשונה ולהסתפק בהתפטרותו של ראש המכינה ללא לקיחת אחריות מפורשת".

בנוסף, אביה של אילן בר שלום התייחס גם אל מוסד המכינות באופן כללי וכתב: "מועצת המכינות הקדם צבאיות, צר לי על האידאליזציה שאתם מנסים לייצר סביב האסון בנרטיב הציבורי של המכינות הקדם צבאיות. נחשפתי להרבה רומנטיות, טפיחות עצמיות על שכם, אליטיסטיות ערכית בלתי מוצדקת ועצב. אולם לצערי, מעט מאד צניעות וחשבון נפש אמיתי היו שם. מכיניסטים יקרים, לפעמים עדיפה קצת צניעות ומוסר יהודי פשוט ולא דתי, על ערכים גבוהים כמגדל בבל, שהיסודות המוסריים שלו נשכחו זה מכבר".