צילום: אי-פי

דיווח: "תקיפות ישראליות הולכות וגוברות בחצי האי סיני"

העיתון הלונדוני "אל-ערבי אל-ג'דיד", המזוהה עם קטר, טען כי בשבועות האחרונים ישראל תקפה כלי רכב, מנהרות ומבנים - בעיקר ברפיח וא-שייח' זוויד. בדיווח צוין כי התקיפות באזור אינן חדשות, אך הקצב שלהן גבר
נורית יוחנן
25 ביוני 2018
10:38

העיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד", היוצא לאור בלונדון ומזוהה עם קטר, דיווח הבוקר (שני) מפי "מקורות יודעי דבר" כי בשבועות האחרונים ישראל תקפה כלי רכב, מנהרות ומבנים בצפון חצי האי סיני. צבא מצרים לא הכריז על תקיפות אלה במסגרת המבצע שהוא מנהל בצפון ובמרכז חצי האי סיני.

הגורמים שצוטטו בדיווח טענו כי רוב התקיפות בוצעו בערים רפיח וא-שייח' זוויד. לדבריהם, נצפו מל"טים ישראליים באותו אזור. אותם גורמים מתבססים על עדי ראייה מקומיים ותשדורות מהרשת האלחוטית של אנשי ארגון המדינה האסלאמית.

עוד נטען בידיעה כי התקיפות הישראליות באותו אזור אינן חדשות, אך הקצב שלהן גבר בעת האחרונה. כמו כן, נטען כי התקיפות הישראליות מדויקות יותר מהתקיפות של צבא מצרים. לדיווח אין אישוש ממקור אחר. יש לציין כי העיתון שמזוהה עם קטאר נוהג לפרסם דיווחים שמציגים באור שלילי את המשטר בקהיר. 

בחודש פברואר האחרון פורסם בחדשות הערב כי ישראל אישרה לצבא מצרים כמה פעמים בתקופה האחרונה להגדיל את פריסת כוחותיו בסיני, כדי להגביר את מאמציו בפעילות מול כוחות דאעש הפועלים באזור. האישור הישראלי הביא לכך שהצבא המצרי הכפיל את כוחותיו בסיני. על פי הרמטכ"ל המצרי 88 גדודים מוצבים כעת בסיני עם 42 אלף חיילים, לעומת 41 גדודים בסדר גודל של כ-25 אלף חיילים שהוצבו בחצי האי לפני שנה.

לפי הסכם השלום שנחתם עם מצרים, מספר הכוחות המצריים והישראליים המוצבים בקו הגבול הוגבל משמעותית. לפי פרטי ההסכם, ניתן להגדיל את מצבת הכוחות באישור שני הצדדים - כפי שאכן קרה כמה פעמים בתקופה האחרונה. גורם בכיר בישראל אמר ל"כאן חדשות" כי בכל פעם שהמצרים מבקשים להגדיל את פריסת הכוחות בחצי האי, ישראל בוחנת זאת בכובד ראש. לדברי הגורם, "אם א-סיסי צריך עוד כוחות בשביל להביס את דאעש, אז 'תפדל'".

מוקדם יותר באותו חודש פרסם העיתון "הניו יורק טיימס" כי ישראל תקפה בסיני מעל מאה פעמים במשך יותר משנתיים על מנת לעזור לשלטונות בקהיר להתמודד עם שלוחת דאעש בחצי האי. לפי הדיווח, התקיפות נגד יעדי הארגון בוצעו באמצעות מל"טים, מסוקים ומטוסים, באישורו של נשיא מצרים, עבד אל-פתאח א-סיסי.

שלוחת דאעש בחצי האי סיני הסבה אבידות כבדות לכוחות הביטחון המצרים בשנים האחרונות, בשורה של פיגועים המוניים בהם נהרגו מאות מאנשיו. בכירים אמריקנים שצוטטו בכתבה אמרו שהתקיפות הישראליות מהאוויר סייעו לצבא מצרים להיות עם ידו על העליונה נגד פעילי הטרור החמושים. כלי התקשורת המזוהים עם דיווחו לא אחת על תקיפות ישראליות נגדם. דובר צה"ל ודובר צבא מצרים סירבו להגיב לדברים שנכתבו, וגם משרד החוץ המצרי סירב להגיב.