הפגזות של צבא אסד בדרעא, אתמול
צילום: אי-פי

על רקע הלחימה בדרום סוריה: ליברמן שוחח עם שר ההגנה האמריקני

לפי ג'יימס מאטיס, המצב בסוריה הוא האתגר הביטחוני המורכב ביותר כעת; המבצע של אסד בדרעא מביא לנהירת פליטים לכיוון הגבול עם ישראל ועם ירדן
גילי כהן
26 ביוני 2018
21:37

על רקע הלחימה בדרום סוריה, ישראל וארצות הברית מתאמות עמדות בנוגע למצב במדינה. שר ההגנה האמריקני ג'יימס מאטיס שוחח בימים האחרונים עם מקבילו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, והבהיר את החשש מהסלמה בסוריה. לפי מאטיס, המצב בסוריה הוא האתגר הביטחוני המורכב ביותר כעת. גורם ביטחוני מסר בתגובה כי השיחה שהתנהלה הייתה שגרתית.

כמו כן, המבצע של נשיא סוריה בשאר אסד בדרעא מביא לנהירת פליטים לכיוון הגבול עם ישראל ועם ירדן. מהפעילות המיוחסת לישראל ניתן להבין שבירושלים לא מהססים להפעיל כוח צבאי אם יש דבר מה שמטריד את מערכת הביטחון - בין אם זה משלוח נשק, ובין אם זו פעילות של כוחות איראניים.


מוקדם יותר אמר מנהל מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם, ראמי עבד א-רחמן, בריאיון לערוץ אל-חדת' כי התקיפה שנטען שישראל ביצעה הלילה סמוך לנמל התעופה הבינלאומי של דמשק כוונה למצבורים, שאליהם הועברו אמצעי לחימה ממטוס מטען איראני שנחת במקום. לטענתו, הטילים שוגרו לעבר נמל התעופה ממטוס ישראלי ברמת הגולן.

לדברי א-רחמן, התקיפה היא תוצאה של פעילות מודיעינית, משום שהמצבורים שנמצאים באזור שדה התעופה רוקנו מאמצעי לחימה ותחמושת כשהופצצו בעבר מספר פעמים על ידי ישראל. הוא הוסיף כי בשעה 01:00 משלוח נשק הגיע במטוס מאיראן לנמל התעופה דמשק הבינלאומי, וכי מיד כשהמצבור הועבר לידי גורם אחר באזור נמל התעופה - מטוס ישראלי שיגר מספר טילים מרמת הגולן. בישראל לא הגיבו עד כה לתקיפה המדוברת.