הסיים בפולין
צילום: אי-פי

בעקבות לחץ מצד ישראל: ממשלת פולין משנה את "חוק השואה"

בהצעת החוק החדשה, שגרסתה הסופית טרם פורסמה, יבוטלו האישומים הפליליים נגד מי שיאשים את הפולנים בפשעי השואה - שדינם עד 3 שנות מאסר. במקום זאת, תתאפשר ככל הנראה הגשת תביעות אזרחיות בלבד. בכיר בפולין לכאן חדשות: "היו המון מחלוקות על העניין הפלילי"
עמיחי שטיין
27 ביוני 2018
09:40

ממשלת פולין משנה את "חוק השואה" בעקבות לחץ מצד ישראל וארצות הברית. היום (רביעי) תניח הממשלה בוורשה הצעת חוק חדשה לחוק שמאפשר לגזור עד 3 שנות מאסר על מי שיאשים את הפולנים כעם ואת פולין כמדינה בביצוע פשעים נגד יהודים בתקופת השואה. בהצעת החוק החדשה, שגרסתה הסופית טרם פורסמה, צפויים להתבטל האישומים הפליליים.

ראש הממשלה הפולני, מטאוש מורבייצקי, פנה לסיים הפולני בבקשה להעלות לדיון את התיקון בחוק. מדובר בהליך חקיקה מהיר בפרלמנט שעשוי להסתיים עוד היום. ככל הנראה, החוק יאפשר הגשת תביעות אזרחיות, אך לא פליליות וללא עונשי מאסר. דובר משרד ראש ממשלת פוליו אמר כי "ההמולה סביב החוק מונעת התעסקות בחוק עצמו ובמטרתו - שהוא מניעת אמירות זדוניות על הפולנים וחלקם בשואה".

בכיר במפלגת השלטון בפולין אמר לכאן חדשות: "היו המון מחלוקות וסערות על העניין הפלילי בחוק השואה. השינוי בחוק נובע מכך שאנחנו רוצים לשדר מסר ברור: פולין כמדינה והפולנים כעם לא אחראים לשואה ואנחנו לא רוצים שהמסר הזה יופרע בשום דרך באמצעות מחלוקות בעניין החוק".

הרב הראשי של פולין מיכאל שודריך אמר בתגובה כי הפרלמנט הפולני מבין שעשה טעות והשינוי בחוק בענין אחריות פולין לשואה הוא התפתחות חיובית. להבנתו הביקורת החריפה בישראל בארצות הברית ובפולין עצמה הביאו לשינוי. הרב שודריך אמר כי לפולנים כאב כאשר אמרו שהם שבנו את מחנה ההשמדה אושוויץ בעוד שהגרמנים בנו את המחנה. "אני יכול להבין את הכאב" אמר שודריך והוסיף כי מאידך גיסא היו פולנים שסייעו לנאצים.

בחודשים האחרונים הפעילו ישראל וארצות הברית, שהתנגדו לחוק, לחץ על ממשלת פולין לשנותו. בעקבות זאת, הכריז הנשיא כי יחתום על החוק, אך בית המשפט החוקתי יכריע על הנוסח הסופי. כעת הוחלט שלא להמתין להחלטת בית המשפט החוקתי ולשנות את החוק.

לפני כחצי שנה אישר הסנאט הפולני את החוק על אף המחאה הישראלית ומשבר שיצר בין ישראל ופולין. החוק עבר ברוב של 57 סנאטורים שתמכו מול 23 מתנגדים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח עם ראש ממשלת פולין, וסיכם עמו לפתוח בדיאלוג מיידי בין צוותים של שתי המדינות, כדי לנסות להגיע להבנות בנושא החקיקה. חודשיים לאחר מכן הגיע לישראל משלחת פולנית לדיונים על החוק במשרד החוץ בירושלים כדי לגבש נוסח מתוקן שלו מבלי שיפגע בזיכרון השואה. 

מאז אישור החוק הוגשו בפולין יותר מ-40 תביעות ובהן גם בקשה שהגישה התנועה הלאומית הפולנית למשרד המשפטים הפולני להעמיד לדין את נשיא המדינה, ראובן ריבלין, על כך שעבר על חוק השואה. על פי המפלגה, אמר ריבלין בפגישה עם נשיא פולין אנדז'יי דודה, על כך ש"פולנים ופולין סייעו בהשמדה יהודים בתקופה מלחמת העולם". מדובר במשפט שהופיע בהודעה הרשמית שהוציא בית הנשיא באנגלית. תביעה נוספת הוגשה תאגיד השידור הבריטי (BBC) - ומתייחסת לקטע בסדרה התיעודית "Auschwitz - death factory" שבו נאמר הביטוי "גטו פולני ליהודים".