צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

הנציג הישראלי במו"מ על חוק השואה: "לא עשינו לפולנים שום הנחה"

פרופ' יעקב נגל, ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר שייצג את ישראל בשיחות, אמר לכאן רשת ב' כי "אין בהצעה המתוקנת משפט אחד שלא תקף היסטורית". לפיד: "זו התקפלות, כל המו"מ הזה הוא חרפה"
הבוקר הזה
28 ביוני 2018
08:44
עודכן ב 09:11

ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, פרופ' יעקב נגל, שייצג את ישראל במו"מ עם פולין בנוגע לחוק השואה, אמר הבוקר (חמישי) בריאיון לתכנית "הבוקר הזה" עם דב גיל-הר בכאן רשת ב', כי על צוות המו"מ הוטלו שתי משימות עיקריות: לבטל בצורה מלאה את החוק ולשמר את האמת. "מצד שני", ציין נגל, "היינו צריכים לשמר את היחסים הטובים עם פולין".

האזינו לריאיון:

"לא נאמר בהצעה המתוקנת משפט אחד שלא תקף היסטורית, לא עשינו לפולנים שום הנחה. יש כאלה שמרשים לעצמם להתבלבל עם העובדות: הפולנים ביטלו את הסעיפים בחוק, נשארו רק דברים נכונים מבחינה היסטורית", הבהיר נגל.

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, התייחס גם כן בתוכנית לתיקון בחוק ותקף את הממשלה: "זו לא התקפלות פולנית, זו התקפלות ישראלית. הזהרתי את ראש הממשלה שאסור לנהל משא ומתן עם הפולנים בעניין הזה. הם ביטלו איזשהו סעיף פלילי שלא הייתה לו שום משמעות".

"היינו צריכים פשוט לעמוד מולם ולומר - אתם תבטלו את כל הדבר הזה", הוסיף לפיד. לדבריו, "עצם העובדה שהפכנו להיות חברים הכי טובים של המשטרים האלה היא מדאיגה. את סבתא רבתא שלי שלחו לאושוויץ - אושוויץ זה בפולין. כל המשא ומתן הזה הוא חרפה".

האזינו לריאיון:

שר החינוך נפתלי בנט התייחס גם הוא להחלטת פולין לשנות את החוק. "פולין בהחלט הייתה מדינה נכבשת והפולנים סבלו מאוד תחת הכיבוש הנאצי", אמר השר לדב גיל-הר. "מאידך, היו לא מעט פולנים ששיתפו פעולה ברצח יהודים, כולל בני משפחתי שלי. המשפחה של סבא של אשתי נרצחה על ידי פולנים ולא על ידי גרמנים".

אמש כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו מסיבת עיתונאים, בה הודיע כי ישראל ניהלה מגעים חשאיים עם פולין במשך החודשים האחרונים. בבוקר אותו יום הודיעה פולין כי תשנה את חוק השואה, לאחר לחץ ישראלי ובינלאומי כבד. נתניהו הודה לדוקטור יוסף צ'חונבר, ולראש המטה לביטחון לאומי בפועל לשעבר, יעקב נגל, ואנשי משרד החוץ, שניהלו את המגעים.

"מזה חודשים אנחנו מנהלים מגעים חשאיים עם ממשלת פולין", אמר נתניהו. "אני שמח שממשלת פולין, הסיים והסנאט ביטלו את הסעיפים הפליליים שהחיל החוק בפולין. נועדתי לשם כך עם ראש ממשלת פולין, מתאוש מורביצקי", הוסיף.

אתמול הודיעה ממשלת פולין משנה את "חוק השואה" בעקבות לחץ מצד ישראל וארצות הברית. באותו יום הניחה הממשלה בוורשה הצעת חוק חדשה לחוק שמאפשר לגזור עד 3 שנות מאסר על מי שיאשים את הפולנים כעם ואת פולין כמדינה בביצוע פשעים נגד יהודים בתקופת השואה. בהצעת החוק החדשה, שגרסתה הסופית טרם פורסמה, צפויים להתבטל האישומים הפליליים.

ראש הממשלה הפולני, מטאוש מורבייצקי, פנה לסיים הפולני בבקשה להעלות לדיון את התיקון בחוק. מדובר בהליך חקיקה מהיר בפרלמנט שעשוי להסתיים עוד היום. ככל הנראה, החוק יאפשר הגשת תביעות אזרחיות, אך לא פליליות וללא עונשי מאסר. דובר משרד ראש ממשלת פוליו אמר כי "ההמולה סביב החוק מונעת התעסקות בחוק עצמו ובמטרתו - שהוא מניעת אמירות זדוניות על הפולנים וחלקם בשואה".

בחודשים האחרונים הפעילו ישראל וארצות הברית, שהתנגדו לחוק, לחץ על ממשלת פולין לשנותו. בעקבות זאת, הכריז הנשיא כי יחתום על החוק, אך בית המשפט החוקתי יכריע על הנוסח הסופי. כעת הוחלט שלא להמתין להחלטת בית המשפט החוקתי ולשנות את החוק.

לפני כחצי שנה אישר הסנאט הפולני את החוק על אף המחאה הישראלית ומשבר שיצר בין ישראל ופולין. החוק עבר ברוב של 57 סנאטורים שתמכו מול 23 מתנגדים. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שוחח עם ראש ממשלת פולין, וסיכם עמו לפתוח בדיאלוג מיידי בין צוותים של שתי המדינות, כדי לנסות להגיע להבנות בנושא החקיקה. חודשיים לאחר מכן הגיע לישראל משלחת פולנית לדיונים על החוק במשרד החוץ בירושלים כדי לגבש נוסח מתוקן שלו מבלי שיפגע בזיכרון השואה.