המפקדות החדשות
צילום: דובר צה"ל

"פוטנציאל משמעותי להרוויח": ארבע לוחמות סיימו קורס מפקדי טנק

בצה"ל הדגישו כי הבנות לא יעלו על טנקים באופן מיידי, והמטרה היא שיובילו את ההכשרה בשלב הבא של פרויקט שילוב הנשים. בנוסף אליהן, שש בנות נוספות סיימו הכשרה כלוחמות טנק
משה שטיינמץ
28 ביוני 2018
10:47
עודכן ב 11:00

ארבע לוחמות יסיימו הערב (חמישי) קורס מפקדי טנקים, במסגרת פיילוט שילוב לוחמות בחיל השריון שהחל לפני כשנה. לוחמות השריון צפויות להשתלב במערך הגנת הגבולות. את יציאתן של כמה מהבנות לקורס מפקדי טנקים חשף כתבנו הצבאי רועי שרון. בחודש הקרוב יושלמו סיכומי ההכשרה, והרמטכ"ל יכריע אם להמשיך בהכשרת לוחמות בחיל השריון. המסלול היה זהה להכשרת הבנים ואורכו דומה.


מפקדות הטנקים שיסיימו את הכשרתן הערב הן: נגה שינה מבנימינה, שירן טטרואשוויל מגן יבנה, שרלוט דוידוביץ פלד מתל אביב ואסנת לוי מירושלים. הארבע לא יעלו על טנקים באופן מידי למשימות מבצעיות, בחיל השריון מעוניינים שהמפקדות יובילו את ההכשרה בשלב הבא של פרויקט שילוב הנשים, אם יאושר. 

נגה שינה בת ה-20 מבנימינה התחילה את דרכה בגדוד ברדלס. "זהו תפקיד בעל הכשרה מאוד מעניינת ומאתגרת. בנוסף, זהו תפקיד ראשון מסוגו לנשים, ופותח דלת לנשים לתפקיד חדש. אנשים בסביבתי חושבים שמדובר בהזדמנות מאוד חיובית כיוון שמדובר בתפקיד ראשון מסוגו, להיות חלוצה ולהיות האישה הראשונה שתהיה בשריון".

שירן טטרואשוויל, בת 20 מגן יבנה התחילה את דרכה בגדוד קרקל. "הכי חשוב בטנק זו הרעות אחת לשנייה. התקופה שהכי תיזכר לי היטב היא הצמ"פ, בה הייתי עם הצוות שלי 7/24 .היינו מצחיקות, עוזרות ומדרבנות אחת את השנייה גם כשהיה קשה, ולא ויתרנו אחת לשנייה. בלעדיהן כל השהות בטנק
הייתה יכולה להיות שונה בשבילי".

שרלוט דוידוביץ פלד, בת 20 מתל אביב התחילה את דרכה בגדוד קרקל. היא עלתה לפני שנתיים מאנגליה ונאלצה להתמודד עם אתגר השפה, שכן בשריון נדרשים הלוחמים ללמוד המון תוכן עיוני. "המוטיבציה שלי גבוהה כי עשיתי עלייה בכדי לשרת בצה"ל, ובחרתי להיות בקרבי. אני מאמינה שצה"ל צריך לתת הזדמנות גדולה יותר לנשים בכל תפקידי הלוחמה בצבא, למרות שהמבנה הפיזיולוגי שונה משל הבנים".

אסנת לוי בת ה-19 מירושלים התחילה את דרכה בגדוד קרקל. סבא של אסנת היה שריונר בחטיבה 7 ,בזמן הקמת המדינה. "אני באמת חושבת שזכיתי בשרות משמעותי ומעניין שלא כל אחד זוכה בו. אני לא מכירה הרבה בנות שזכו לעשות הכשרה של ח"יר ושריון בשרות אחד, וכל כך הרבה הסמכות כמו שהספקתי לעבור."

קצין שריון ראשי, תא"ל גיא חסון, אמר כי "אנחנו יודעים להגיד שצוות מגדרי של בנות יכול להפעיל טנק בפעילות הגנת גבולות". לדבריו, הצבא הפיק "פוטנציאל משמעותי להרוויח בטווח הרחוק, בהחלפה של מסגרות של לוחמים ולפנות את הטנקיסטים לאימונים ארוכים ושיפור הכשירות והמוכנות למלחמה". לוחמות השריון ישרתו כצוות מגדרי. לשאלה אם בפעילות צוות יצטרך לחצות גבול אמר חסון כי "להבנתי במידה וידרשו לעשות זאת יוכלו לעשות זאת".

עוד הוסיף תא"ל חסון: "העובדה שסיימנו בלי פציעות ועם שיתוף פעולה מלא היא בהחלט נקודה בה אנו גאים. מדובר פה בארבע בנות מדהימות, נחושות ומקצועיות. להיות חלוץ זה לא דבר קל, אבל אנחנו לא ויתרנו ולא התפשרנו בהקשר המקצועי והן עמדו בזה כמו לוחמות אמיתיות".

בנוסף לארבע המפקדות, שש בנות נוספות סיימו הכשרה כלוחמות טנק והשתלבו בינתיים בתפקידים בגדוד קרקל. אם שילוב הנשים בשריון ימשיך, גם הן יהיו חלק מצוות ההכשרה. מתוך 15 בנות שהתחילו, סיימו את המסלול עשר בנות, מתוכן ארבע המפקדות. חמש נשרו ממסלול ההכשרה, בדומה לאחוזי הנשירה במסלול הבנים. שתי בנות נשרו עקב עניין רפואי, שתיים בהיבט מקצועי ואחת מהיעדר מוטיבציה.