סיוע הומניטרי למחנות הפליטים
צילום: דובר צה"ל

מבצע לילי: צה"ל העביר סיוע הומניטרי למחנות הפליטים ברמת הגולן הסורית

במסגרת המבצע הועברו כ-300 אוהלים, 13 טון מזון, 15 טון מזון לתינוקות, שלושה משטחים של ציוד רפואי ותרופות ו-30 טון של ביגוד והנעלה. מצה"ל נמסר כי הם עוקבים אחר המתרחש בדרום סוריה ומדגישים כי לא יאפשרו מעבר סורים נמלטים לשטח ישראל
משה שטיינמץ
29 ביוני 2018
11:03

צה"ל העביר הלילה (שישי) סיוע הומניטרי לסורים הנמלטים במחנות האוהלים בדרום ובמרכז רמת הגולן הסורית. במבצע, שארך כמה שעות והתקיים בארבעה מוקדים במקביל, הועברו כ-300 אוהלים, 13 טון מזון, 15 טון מזון לתינוקות, שלושה משטחים של ציוד רפואי ותרופות ו-30 טון של ביגוד והנעלה.


בימים האחרונים זוהתה עלייה בהיקף הסורים השוהים במחנות האוהלים. מחנות אלה ממוקמים בסמוך לגבול, ובהם נמצאים כמה אלפי סורים החיים בתנאים ירודים ללא גישה למים, חשמל, מקורות מזון או מצרכים בסיסיים. מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח כי מאז תחילת המתקפה של צבא אסד בדרעא, לפני יותר משבוע, יותר מ-120 אלף בני אדם נמלטו מבתיהם.

מצה"ל נמסר כי עוקבים אחר המתרחש בדרום סוריה וערוכים למגוון תרחישים, בהם גם המשך הענקת הסיוע ההומניטרי לסורים הנמלטים. עם זאת, בצבא מדגישים כי צה"ל לא יאפשר מעבר סורים נמלטים לשטח הארץ וימשיך לעמוד על האינטרסים הביטחוניים של ישראל.

המבצע להענקת סיוע הומניטרי (צילום: דו"צ)

אתמול נחשף בחדשות הערב בכאן 11 כי מחנה העקורים בגבול סוריה-ישראל הכפיל את גודלו בעקבות המערכה שמנהל בימים האחרונים צבא אסד נגד כוחות המורדים ברמת הגולן. במחנה העקורים נראו מאות אוהלים חדשים, ותנועה של משאיות אשר מובילות אנשים, ככל הנראה מאזור הלחימה בדרעא.

תושב קוניטרה בסוריה ניסה להסביר לכאן חדשות את מצבם של העקורים: "המצב ההומניטרי קשה מאוד. יש כ-200 אלף עקורים שעושים את דרכם לעבר הגבול עם ישראל והגבול עם ירדן. הגבולות סגורים לחלוטין, אך מועצות מקומיות עוזרות לעקורים להקים מחנות".

אתמול גם הודיע מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם כי 22 בני אדם נהרגו בתקיפות חיל האוויר הרוסי בפרברי הכפר דרעא. בכך, עולה מספר ההרוגים ביממה האחרונה באזור ל-46 - בהם גם ילדים. מתחילת רק היום בוצעו באזור כבר יותר מ-200 תקיפות.

רשת אל-ג'זירה דיווחה כי מפקדים בכירים בצבא סוריה החופשי הגיעו לעמאן, ויפגשו את אנשי מנגנוני הביטחון הירדניים בעקבות ההתפתחויות בגבול סוריה-ירדן. לפי הדיווח, 90 אלף בני אדם נמלטו מדרום סוריה והגיעו לגבול עם הירדנים.