לאה ושמחה גולדין
צילום: פלאש 90

משפחת גולדין: "לא נעלה לאזכרה הממלכתית בהר הרצל"

בני משפחתו של סגן הדר גולדין שגופתו מוחזקת בידי חמאס הגיעו שוב למחות מול רצועת עזה, כמו בכל השבועות האחרונים. לאה גולדין לכאן חדשות: "אין סיוע הומניטרי בלי לדאוג לכללים הומניטריים". פרופ' ארווין קוטלר: "חמאס והרשות הפלסטינית יחד מפרות ברגל גסה את הדין ההומניטרי הבינלאומי"
אסף פוזיילוב
29 ביוני 2018
16:21

כמה עשרות תומכים הגיעו היום (שישי) ללוות את בני משפחת גולדין בתצפית על עזה, מנהג המחאה השבועי שלהם בחודשיים וחצי האחרונים. שמחה גולדין, אביו של סגן הדר גולדין שגופתו מוחזקת על ידי חמאס, הודיע כי המשפחה לא תיקח חלק באירוע האזכרה הממלכתי לחללי מלחמת ״צוק איתן״, שיתקיים ביום שלישי הקרוב בהר הרצל.


״בשבוע הבא תציין מדינת ישראל ארבע שנים למלחמת צוק איתן", אמר גולדין. "68 מחיילי צה״ל מסרו את נפשם והותירו אחריהם חלל עצום. במשך כל השנים שעברו, הקפדנו כמשפחה שכולה להגיע לאזכרה הממלכתית בהר הרצל ולעמוד שם לצד יתר המשפחות השכולות. עשינו זאת, למרות שבתוכנו ידענו שמשפחת שאול ומשפחת גולדין הופרדו ממחנה השכול. אנחנו עדיין לא הצלחנו למצוא את הזמן להתאבל על הדר. לנו יש משימה - להחזיר את הדר ואת אורון חזרה הביתה".

״בשבוע הבא לא נעלה להר הרצל כי אנחנו פשוט לא יכולים להמשיך וליישר קו ולנהוג כאילו הכל כשורה, כשמנגד הממשלה, והעומד בראשה בנימין נתניהו, אינם לוקחים אחריות אלא פשוט מתחמקים ממנה. משפחת גולדין לא יכולה להגיע ולהשתתף באזכרה הממלכתית כשראש הממשלה אינו עומד בהבטחות שלו כלפינו להחזיר את הדר״.

לאה גולדין אמרה לכאן חדשות: "אנחנו עובדים חזק לקראת משלחת של האיחוד האירופי בשבוע הקרוב. זה שינוי הפרדיגמה שהמדינה צריכה לעשות - אין סיוע הומניטרי בלי לדאוג לכללים הומניטריים בסיסיים".

פרופסור ארווין קוטלר, שר המשפטים לשעבר של קנדה, סיפר כי חזר עם בני משפחת גולדין מקונגרס האיחוד האירופי בבריסל, שם הסביר כי האיחוד לא עומד בחוקיו שלו. על פי חוקי האיחוד האירופי עצמו, התנאי לסיוע הומניטרי למקום הוא שיקיימו כללים הומניטריים, כמו שיחרור הבנים. לדבריו, מעשה החטיפה של הדר גולדין הינו הפרה מוחלטת של הפסקת האש כפי שנקבעה בדין הבינלאומי.

״חמאס והרשות הפלסטינית יחד מפרות ברגל גסה את הדין ההומניטרי הבינלאומי בכך שהן ממשיכות להחזיק בהדר ובאורון ובאזרחים הישראלים", הוסיף קוטלר. "כאשר הבנים יחזרו, יהפוך האירוע הזה למקרה מבחן לכל ההתנהלות של האו״ם והקהילייה הבינלאומית״.

הרבה עדינה בר שלום אמרה כי כל מי שמבקש לסייע הומניטרית לעזה, חייב להבין שהסיוע יהיה מותנה בהשבת הבנים תחילה. ״משפחות גולדין ושאול נכנסו ללבבות של כולנו. הדרישה שלהן להשיב את הבנים הביתה חייבת להתממש. ערכי צה״ל והערכים של עם ישראל ברורים ואנחנו לא משאירים אף אחד מאחור".

לפני חודש דרשו לאה ושמחה גולדין מהממשלה לנצל את המגעים לגיבושו של הסכם לשיקום עזה, בשיתוף מצרים וארצות הברית, כדי להשיב לישראל את בנם, גופתו של סמ"ר אורון שאול, ואת האזרחים אברה מנגיסטו והישאם א-סאייד. "זו ההזדמנות - צריך ליזום, עכשיו! זה הזמן וזה המקום ואין תירוצים", אמרה האם. המשפחה אף עתרה פעמיים לבג"ץ כדי שהקבינט יישם את החלטותיו ויפסיק מחוות הומניטריות עד החזרת הישראלים.

כמה ימים לפני כן ערכו בני המשפחה מסיבת עיתונאים מחוץ לביתם בכפר סבא, ודרשו לכלול את השבת גופות החיילים והאזרחים הנעדרים בכל הסכם שיקל את המצב ההומניטארי ברצועת עזה."אנחנו לא מוכנים שיהיה הסכם כלשהו עם עזה בלי להחזיר את החיילים והאזרחים הביתה", אמרו בני המשפחה, "הומניטרי תמורת הומניטרי".

המשפחה תקפה את הסחבת מצד הממשלה בהשבת גופותיהם של גולדין ושל סמ"ר אורון שאול, כמו גם האזרחים הנעדרים אברה מנגיסטו, הישאם שעבאן א-סייד וג'ומעה אבראהים אבו ענימה. "הוקמה ועדה של נתניהו, כחלון ודרעי שהבטיחה הבטחות אבל לא עשתה דבר. נפגשה רק פעם אחת מאז שהוקמה. ממשלת ישראל מבטיחה הבטחות ולא מקיימת", אמרו.