צילום: דובר צה"ל

שישה פצועים סורים הובהלו לקבלת טיפול רפואי בישראל

על פי דיווחים סוריים, משפחותיהם של הילדים נהרגו בהפצצות הלחימה. כוחות צה"ל קלטו את הפצועים, כולם במצב בינוני-קשה, וטיפלו בהם לפני העברתם לבית חולים בצפון הארץ
משה שטיינמץ ורובי המרשלג
30 ביוני 2018
22:16

שישה סורים שנפצעו באורח בינוני-קשה, מתוכם ארבעה ילדים, נקלטו וטופלו בישראל אתמול (שישי), במבצע רפואי ייחודי ומורכב. על פי דיווחים סוריים, משפחותיהם של הילדים נהרגו בהפצצות הלחימה בסוריה. הפצועים קיבלו טיפול ראשוני מציל חיים על ידי צה"ל בשטח, והובהלו לבית החולים.


ילדה בת 10 עם פגיעות ראש וגפיים, ילדה בת 7 עם פגיעת ראש ורסיסים בכל הגוף, ילדה בת 6 עם פגיעת ראש, מחוסרת הכרה, ילד בן 14 עם פגיעת בטן ורסיסים בכל הגוף, נער כבן 19 עם פגיעות רסיסים ברגל, גבר כבן 25 עם פציעה ברגל שמאל.

מאז פרוץ הלחימה בסוריה, קיים בצדו הסורי של הגבול מחסור חמור בתשתיות רפואה, רופאים ותרופות. צה"ל פועל למתן סיוע הומניטרי מציל חיים לצד שמירה על עיקרון אי ההתערבות.

מאז שנת 2013 הועברו לטיפול בישראל מעל ל-3,500 פצועי מלחמה, ובהם גברים, נשים וילדים. בנוסף, מאז שנת 2016 נכנסו לטיפול חד-יומי במרפאות מומחים בארץ מעל ל- 1300 ילדים חולים. במרפאת השדה ״מזור לדך״ שהקים צה״ל יחד עם ארגון סיוע בינלאומי בדרום רמה״ג טופלו, מאז פתיחתה באוגוסט 2017, כ- 6,000 חולים. סה״כ, למעלה מ- 4,800 סורים טופלו בישראל, מתוכם כ- 33% הינם גברים, כ- 17% הינן נשים וכ- 50% הינם ילדים.


שלשום העביר צה"ל סיוע הומניטרי לסורים הנמלטים במחנות האוהלים בדרום ובמרכז רמת הגולן הסורית. במבצע, שארך כמה שעות והתקיים בארבעה מוקדים במקביל, הועברו כ-300 אוהלים, 13 טון מזון, 15 טון מזון לתינוקות, שלושה משטחים של ציוד רפואי ותרופות ו-30 טון של ביגוד והנעלה.

בימים האחרונים זוהתה עלייה בהיקף הסורים השוהים במחנות האוהלים. מחנות אלה ממוקמים בסמוך לגבול, ובהם נמצאים כמה אלפי סורים החיים בתנאים ירודים ללא גישה למים, חשמל, מקורות מזון או מצרכים בסיסיים. מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח כי מאז תחילת המתקפה של צבא אסד בדרעא, לפני יותר משבוע, יותר מ-120 אלף בני אדם נמלטו מבתיהם.

מצה"ל נמסר כי עוקבים אחר המתרחש בדרום סוריה וערוכים למגוון תרחישים, בהם גם המשך הענקת הסיוע ההומניטרי לסורים הנמלטים. עם זאת, בצבא מדגישים כי צה"ל לא יאפשר מעבר סורים נמלטים לשטח הארץ וימשיך לעמוד על האינטרסים הביטחוניים של ישראל.