נתניהו והרצוג
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הליכוד נגד הרצוג: יוזם צמצום תקציבה של הסוכנות היהודית

יוזמי המהלך שוקלים לקצץ את תמיכת המדינה בתקציב הסוכנות ולבטל את הפטור מחובת מכרזים שהיא נהנית ממנו. יו"ר הקואליציה אמסלם לכאן רשת ב': "הרצוג חוצפן, מפלגת העבודה פעלה מאחורי הגב בשיטות של מפא"י"
זאב קם
01 ביולי 2018
08:40

חברי כנסת מטעם הליכוד יוזמים הצעת חוק לצמצום תקציבה של הסוכנות היהודית. זאת, ברקע בחירתו של יו"ר האופוזיציה, ח"כ יצחק הרצוג (המחנה הציוני) לעמוד בראשות הסוכנות - שלדעת גורמים בליכוד, בוצעה במחטף.

לטענת הליכוד, לאור החלוקה שנקבעה בין המפלגות השונות - ביחס למוסדות הלאומיים - מינויו של הרצוג מהווה הפרה של הסיכומים. על כן אסור לעבור על כך בשתיקה מבחינתם.

האזינו לריאיון עם יו"ר הקואליציה, דוד אמסלם:

על פי אחת היוזמות, כוונת הליכוד היא לפגוע לפגוע בכיס של הסוכנות. זאת, מכיוון שלפחות שליש מתקציב הסוכנות מגיע מהמדינה. אפשרות חקיקה נוספת שנשקלת מתייחסת לביטול הפטור מחובת מכרזים, ממנו נהנית הסוכנות היהודית. בשונה ממשרדי ממשלה, שמחויבים לעמוד בחובת פרסום מכרזים, בסוכנות היהודית אין חובה כזו. כעת, ח"כים בליכוד לחוקק חוק שיבטל את הפטור ממכרז.

מוביל המהלך, יו"ר הקואליציה ח"כ דוד אמסלם, התייחס לעניין בריאיון היום לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב', ותקף את מפלגת העבודה ויו"ר האופוזיציה: "מפלגת העבודה חזרה לשיטות מפא"י. הרצוג היה צריך להפנות את הפונים אליו אל הליכוד כשהציעו לו את התפקיד. אני שונא את הפוליטיקה בגלל אנשים מהסוג הזה. אין מילה ואין כבוד. בוז'י הרצוג חוצפן".

בשבוע שעבר נבחר הרצוג פה אחד לתפקיד יו"ר הסוכנות היהודית. הוא יחליף בתפקיד את נתן נתן שרנסקי, שהיה יו"ר הסוכנות בתשע השנים האחרונות, וייכנס לתפקידו באוגוסט הקרוב. בחבר הנאמנים של הסוכנות אמרו כי לפני ההצבעה הופעלו עליהם לחצים מסביבתו של ראש הממשלה לדחות בחודש את ההצבעה על מינויו של חבר הכנסת לתפקיד.