טנק ברמת הגולן
צילום: דובר צה"ל

בעקבות המתיחות בצפון: צה"ל מתגבר כוחות שריון וארטילריה ברמת הגולן

ראש הממשלה נתניהו התייחס היום להתפתחויות במלחמת האזרחים בדרום סוריה, ואמר כי ישראל תסייע הומניטרית לפליטים, אך לא תאפשר את כניסתם לארץ
רועי שרון ומיכאל שמש
01 ביולי 2018
12:13

צה"ל תגבר הבוקר (ראשון) כוחות שריון וארטילריה ברמת הגולן, בעקבות ההתפתחויות במלחמת האזרחים בדרום סוריה. במקביל, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבהיר בפתח ישיבת הממשלה כי הסיוע ההומניטרי של ישראל לפליטים בסוריה יימשך, אולם לא תותר כניסתם לארץ. "נמשיך להגן על גבולותנו נסייע הומניטרית ככל יכולתנו, לא נאפשר כניסה לשטחנו, ונדרוש קיום קפדני של הסכמי ההפרדה מ-1974 עם צבא סוריה".


בצה"ל אומרים כי ההחלטה על תגבור הכוחות התקבלה אחרי הערכת מצב בפיקוד הצפון. "הכוחות נפרסו הבוקר כחלק מההיערכות ומוכנות צה"ל למול ההתפתחויות ברמת הגולן הסורית בסמוך לגבול", נמסר. "צה"ל רואה חשיבות רבה בשמירה הסכם הפרדת הכוחות בין ישראל לסוריה משנת 1974. כמו כן, ימשיך צה"ל לעמוד על עקרון אי-המעורבות בנעשה בסוריה, לצד מדיניות של תגובה נחרצת למול פגיעה בריבונותה של מדינת ישראל ויצירת סיכון לתושביה".


נתניהו התייחס בדבריו גם להפגנות האזרחים באיראן ואמר כי "המשטר באיראן מרגיש היטב את החידוש המתקרב של משטר הסנקציות הכלכליות נגדו. הכלכלה האיראנית נמצאת בשפל, צריך לראות את הנתונים כדי להאמין. איראן משקיעה מיליארדי דולרים במימון טרור בעולם ובתוקפנות אזור במקום להשקיע באזרחי איראן, ואזרחי איראן מוחים על כך בצדק".

עוד אמר נתניהו כי "השינוי בעמדת ארצות הברית הוא היפוך אסטרטגי במצבה של ישראל. המטרה שלנו נשארה כפי שהיתה - למנוע מאיראן נשק גרעיני ולשבור את מכונת המזומנים שההסכם נתן לאיראן ומממן את התוקפנות שלה באזור כולל בסוריה".

אתמול הודיע דובר צה"ל כי במבצע רפואי יחודי ומורכב של ״עוצבת הבשן״, נקלטו וטופלו בליל שישי האחרון שישה פצועים סורים באורח בינוני-קשה, מתוכם ארבעה ילדים קטנים. על פי דיווח הצד הסורי, משפחותיהם של הילדים נהרגו כולן בהפצצות הלחימה בסוריה ואלו הובהלו לקבלת טיפול רפואי בישראל. הפצועים הועברו לבית חולים בארץ לאחר שקיבלו בשטח טיפול ראשוני מציל חיים ע״י כוחות צה״ל. 


מאז פרוץ הלחימה בסוריה, קיים בצדו הסורי של הגבול מחסור חמור בתשתיות רפואה, רופאים ותרופות. צה"ל פועל למתן סיוע הומניטרי מציל חיים לצד שמירה על עיקרון אי ההתערבות.

מאז שנת 2013 הועברו לטיפול בישראל מעל ל-3,500 פצועי מלחמה, ובהם גברים, נשים וילדים. בנוסף, מאז שנת 2016 נכנסו לטיפול חד-יומי במרפאות מומחים בארץ מעל ל- 1300 ילדים חולים. במרפאת השדה ״מזור לדך״ שהקים צה״ל יחד עם ארגון סיוע בינלאומי בדרום רמה״ג טופלו, מאז פתיחתה באוגוסט 2017, כ- 6,000 חולים. סה״כ, למעלה מ- 4,800 סורים טופלו בישראל, מתוכם כ- 33% הינם גברים, כ- 17% הינן נשים וכ- 50% הינם ילדים.