בנימין נתניהו
צילום: פלאש 90

נתניהו דורש לסיים את חקיקת חוק הלאום ולהעבירו בכנסת

לאור דרישת ראש הממשלה בישיבת ראשי הקואליציה, השר יריב לוין צפוי לקיים בשבוע הקרוב שיחות עם הראשי המפלגות בממשלה על מנת להגיע לנוסחה שתאפשר את העברת החוק בקריאה שנייה ושלישית
יואב קרקובסקי ומיכאל שמש
01 ביולי 2018
15:42

ראש הממשלה בנימין נתניהו דרש היום (ראשון) בישיבת ראשי הקואליציה להעביר את חוק הלאום כמו שהוא בקריאה שנייה ושלישית בכנסת, שכן הוא מבטא הסכמה קואליציונית רחבה. לאור דרישת נתניהו שר התיירות ואיש הליכוד יריב לוין יקיים במהלך השבוע שיחות עם נציגי מפלגות הקואליציה, במטרה להגיע לנוסחה שתאפשר את סיום חקיקת החוק.

לפני כחודשיים עבר חוק הלאום, של ח"כ הכנסת אבי דיכטר (ליכוד), בכנסת בקריאה ראשונה. 64 חברי כנסת תמכו בחוק, ו-50 חברי כנסת התנגדו, זאת לאחר מחלוקת פנים קואליציונית בין מפלגת כולנו לליכוד על נוסח החוק.

האזינו לריאיון עם ח"כ בני בגין על חוק הלאום בכאן רשת ב':

לפי הצעת החוק, מעמדה של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, כמו גם זכותו של העם היהודי להגדרה עצמית במולדתו, יעוגנו בחוק יסוד. כמו כן, ההצעה מבקשת לעגן בחוק את ירושלים כבירת ישראל, את השפה העברית כשפה הרשמית של המדינה, ואת עקרון קיבוץ הגלויות. כמו כן, הצעת החוק מעגנת את הקשר עם יהודי התפוצות ואת הזכות לשימור מורשת לכל תושבי ישראל ללא הבדל דת או לאום. הצעת החוק מקבעת את לוח השנה העברי כלוח הרשמי של המדינה ואת יום העצמאות, חגי ומועדי ישראל וימי הזיכרון בחוק יסוד.

היום אישרה הממשלה את חוק הגיוס במתכונתו החדשה. החוק, שנוצר בעקבות ועדה מיוחדת של משרד הביטחון שעסקה בנושא, יובא מחר להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. כל חברי הממשלה תמכו בהצבעה, מלבד שר הפנים אריה דרעי שנמנע -אך בהמשך פרסם הבהרה, שלפיה הוא "הצביע בטעות כנמנע בחוק הגיוס משום שחשב שמדובר בהצבעה פרוצדורלית". הוא עדכן כי ביקש בסיום ישיבת הממשלה ממזכירות הממשלה לשנות את ההצבעה לנגד, ובקשתו התקבלה.