בנימין נתניהו ומשה כחלון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרסום ראשון: כחלון מציע להעלות את שכר החיילים

שר האוצר העלה את ההצעה ברקע חוק הגיוס, שאושר על ידי הממשלה וצפוי לעלות להצבעה בכנסת, על מנת לעודד חרדים להתגייס. לפי ההצעה, השכר יעלה לכ-2,000 שקלים בחודש
מיכאל שמש
01 ביולי 2018
22:20

שר האוצר משה כחלון מציע להעלות את שכר החיילים לכ-2,000 שקלים לחודש, זאת על רקע חוק הגיוס שאושר היום (ראשון) בממשלה. במסגרת דיון שנערך בין שרי הממשלה על יעילות חוק הגיוס, העלה כחלון את ההצעה להעלות את השכר כל מנת לעודד יותר חרדים להתגייס ולהימנע מהשתמטות.

ראש הממשלה בנימין נתניהו שהנושא יהיה פתוח לדיונים בהמשך. מכחלון נמסר בתגובה כי הוא תומך בהעלאת שכר החיילים, אך הדבר לא קשור לחוק הגיוס.


החוק, שנוצר בעקבות ועדה מיוחדת של משרד הביטחון שעסקה בנושא, יובא מחר להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. כל חברי הממשלה תמכו בהצבעה, מלבד שר הפנים אריה דרעי שנמנע -אך בהמשך פרסם הבהרה, שלפיה הוא "הצביע בטעות כנמנע בחוק הגיוס משום שחשב שמדובר בהצבעה פרוצדורלית". הוא עדכן כי ביקש בסיום ישיבת הממשלה ממזכירות הממשלה לשנות את ההצבעה לנגד, ובקשתו התקבלה. 

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר בעקבות אישור החוק בממשלה: "אני מברך את חברי הוועדה של צה"ל ומשרד הביטחון על עבודה מקצועית ועניינית, שקיבלה לפני זמן קצר את אמון הממשלה. זה החוק של מערכת הביטחון, למען הביטחון ולמען מדינת ישראל".

מוקדם יותר היום התייחס היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לחוק הגיוס המוצע, ואמר כי בהצעה שגיבש שר הביטחון יש התקדמות מדודה לצמצום האי־שוויון בנושא הגיוס. בחוות דעת שהציג היועץ לשרים בישיבת הממשלה, נאמר כי אין הוא רואה מניעה להתקדם בחקיקה על אף שהחוק מעורר קשיים משפטיים של ממש.


עוד לפני אישור החוק בממשלה, קרא יו"ר המחנה הציוני, אבי גבאי, לחברי הכנסת של יש עתיד שלא להיות בלון החמצן של הממשלה. "ברית עם ליברמן? לשם אתם לוקחים את הקולות של המחנה שלנו? קרה ללפיד משהו, זה לא אותו חוק. יאיר, באמת. אתה יודע, אני יודע וכולם יודעים, שאין בחוק הזה שוויון בנטל, ולא היה בחוק שלכם שוויון בנטל", אמר גבאי.

בשבוע שעבר הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הוא מתכוון לקדם את חוק הגיוס, חרף התנגדות המפלגות החרדיות. נתניהו אמר בישיבת הממשלה האחרונה כי "אני לא רוצה בחירות, אבל גם לא מפחד מהן", אמר.