עפר שלח
צילום: פלאש 90

ח"כ שלח על חוק הגיוס: "הוא לא מאה אחוז מה שרצינו, אבל זה מספיק"

בריאיון לכאן רשת ב' התייחס יו"ר סיעת יש עתיד להחלטת המחנה הציוני להפוך את ההצבעה על החוק להצעת אי אמון: "זה לא משנה את העמדה שלנו, החוק הזה נכון וראוי להצביע בעדו". ח"כ שמולי יצא נגד יש עתיד: "הם התקפלו, גם אם חוזרים על שקר זה לא הופך לאמת"
הבוקר הזה
02 ביולי 2018
08:40

יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ עפר שלח, התייחס הבוקר (שני) לחוק הגיוס שיגיע להצבעה בכנסת, ואמר כי הצבעה בעדו, כפי שתעשה המפלגה, אינה הבעת תמיכה בממשלת נתניהו. "החוק הזה הוא לא מאה אחוז מה שרצינו", הודה שלח בריאיון לתכנית "הבוקר הזה" עם יואב קרקובסקי בכאן רשת ב', "אבל הוא מספיק ממנו, והפעם בחתימה של המערכת המקצועית ועם יכולת להעביר אותו בכנסת, ואנחנו נתמוך בו. זה השיקול". 

האזינו לריאיון:

חוק הגיוס יעלה הלילה להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. החרדים הודיעו שיצביעו נגד החוק בקריאה ראשונה, מאחר שהחיבוק הפומבי שהעניקה סיעת יש עתיד למתווה מקשה עליהם להצביע בעדו. 

התכנון של החרדים הוא שבמהלך הכנת החוק בוועדה המיוחדת שתוקם בכנסת, לקראת קריאה שנייה ושלישית, יבצעו בו כמה שינויים קטנים. יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד, הצהיר בישיבת סיעה כי כל שינוי קטן ביותר בחוק יגרום לכך שסיעתו תצביע נגד. כך יוכלו הסיעות החרדיות, אחרי שלפיד יודיע שהוא מתנגד, להצביע בעד החוק בקריאה השנייה והשלישית.

"הממשלה לא תיפול, אין מספרים כדי שהממשלה תיפול", הוסיף יו"ר הסיעה. "הרשימה המשותפת לא תופיע להצבעה הזו ממילא וצריך 61 חברי כנסת. בכל הצבעות אי אמון אנחנו מתאחדים ומצביעים נגד הממשלה הזו, כי היא עושה דברים שאנחנו לא מסכימים איתה. החוק הזה נכון וראוי להצביע בעדו. עצם העובדה שמישהו החליט להפוך אותו להצבעת אי-אמון לא משנה את העמדה שלנו בעד החוק".

גם ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) התייחס לחוק הגיוס ואמר כי "מה שמפתיע זו העמדה של יש עתיד, שהתקפלה והרימה דגל לבן. לא רק אנחנו אוומרים את זה, גם הרמטכ"ל הקודם בני גנץ: יש סכנה לצבא העם והוא עלול לקרוס. הצורך בגיוס החרדים הוא לא רק מתוך איזו גחמה פוליטית או צורך חברתי".

האזינו לריאיון:

הסיפור הזה של השוויון בנטל זה קריטי אם רוצים להמשיך ולתמוך במודל צבא העם. אני שומע את דוברי יש עתיד אומרים שזה אותו מתווה, גם אם חוזרים על שקר 20 אלף פעם, זה לא הופך את זה לאמת. אנחנו, רק כדי לראות איפה האמת, נקח היום את החוק של יש עתיד ונגיש אותו כהסתייגות. נראה מה יגידו חברי המפלגה".

אתמול אישרה הממשלה את חוק הגיוס במתכונתו החדשה. החוק, שנוצר בעקבות ועדה מיוחדת של משרד הביטחון שעסקה בנושא, יובא מחר להצבעה בקריאה ראשונה במליאת הכנסת. כל חברי הממשלה תמכו בהצבעה, מלבד שר הפנים אריה דרעי שנמנע -אך בהמשך פרסם הבהרה, שלפיה הוא "הצביע בטעות כנמנע בחוק הגיוס משום שחשב שמדובר בהצבעה פרוצדורלית". הוא עדכן כי ביקש בסיום ישיבת הממשלה ממזכירות הממשלה לשנות את ההצבעה לנגד, ובקשתו התקבלה. 


שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר בעקבות אישור החוק בממשלה: "אני מברך את חברי הוועדה של צה"ל ומשרד הביטחון על עבודה מקצועית ועניינית, שקיבלה לפני זמן קצר את אמון הממשלה. זה החוק של מערכת הביטחון, למען הביטחון ולמען מדינת ישראל".

בשבוע שעבר הודיע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי הוא מתכוון לקדם את חוק הגיוס, חרף התנגדות המפלגות החרדיות. נתניהו אמר בישיבת הממשלה האחרונה כי "אני לא רוצה בחירות, אבל גם לא מפחד מהן", אמר.

בתחילת החודש שעבר פרסמה הוועדה לבחינת גיוס בני הציבור החרדי במשרד הביטחון את המלצותיה למתווה חוק גיוס חדש. בין ההמלצות: קביעת יעדי גיוס חדשים לצה"ל ולשירות הלאומי, העלאה שנתית הדרגתית במספר המשרתים, סנקציות כלכליות משמעותיות על אי-עמידה ביעדי הגיוס וקידום הטבות ותגמולים לכלל המשרתים.