חברי כנסת מיהדות התורה בכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ח"כים מדגל התורה על איום ליצמן בפרישה: "מדבר על דעת עצמו"

בשיחות סגורות אמרו הח"כים כי הם אינם מחויבים לאמירתו של סגן השר, שלפיה יהדות התורה תפרוש מהקואליציה אם חוק הגיוס יעבור בנוסחו הנוכחי. בסיעה גם מתנגדים להצביע על חוק הלאום במתכונתו הנוכחית בשבוע הבא כפי שמבקש ראש הממשלה
זאב קם
04 ביולי 2018
08:17

ח"כים מדגל התורה הליטאית אמרו בשיחות סגורות כי הם אינם מחויבים לאיומיו של סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן מאגודת ישראל, שלפיהם יהדות התורה תפרוש מהקואליציה אם חוק הגיוס יעבור בנוסחו הנוכחי בקריאה שנייה ושלישית - כך פורסם היום (רביעי) בכאן רשת ב'. ליצמן השמיע את האיום שלשום בנאום במליאת הכנסת.

לדברי אותם חברי כנסת, סגן השר "מדבר על דעת עצמו בלבד", האמירה שלו אינה מחייבת אותם והם לא יעבדו לפיה. נוסף על כך, גורמים ביהדות התורה אמרו כי בתום דבריו של ליצמן במליאת הכנסת ניגשו אליו הח"כים משה גפני ואורי מקלב, ודרשו תשובות והסברים לאיום הפרישה שהציב.

בתוך כך, ח"כים מיהדות התורה הביעו התנגדות להצבעה על חוק הלאום במתכונתו הנוכחית. זאת, על רקע אמירתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בתחילת השבוע כי הוא מעוניין להצביע במליאת כנסת על החוק כבר בשבוע הבא.

חוק הלאום מבקש לעגן את היותה של ישראל מדינה יהודית ואת סמלי המדינה בחוק יסוד. "רק אם החוק ירוקן מתוכן ממשי נסכים לתמוך בו", הבהירו חברי כנסת ביהדות התורה בשיחות סגורות. "לנוסחו הנוכחי של החוק אנחנו מתנגדים ולא נסכים שהוא יגיע להצבעה במצב הזה".