ישיבת סיעה של המחנה הציוני
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כים במחנה הציוני נגד גבאי: לא מתחייבים להצביע בהמשך נגד חוק הגיוס

חברים בסיעה יצאו נגד החלטת היו"ר להצביע נגד החוק שאושר השבוע בקריאה ראשונה, וטענו כי מדובר היה ב"הצעה סבירה שראוי לתמוך בה". הם האשימו כי ההתנגדות לחוק נועדה "למשוך קולות מיש עתיד"
זאב קם
05 ביולי 2018
12:04

בקיעים במחנה הציוני סביב חוק הגיוס: אף על פי שחברי הסיעה הצביעו השבוע נגד החוק שאושר בקריאה ראשונה, בכאן רשת ב' דווח היום (חמישי) כי לפחות חמישה מהם התקוממו נגד עמדת הסיעה והביעו חוסר שביעות רצון מההתנגדות לחוק. אותם הח"כים אף אמרו שהם אינם מתחייבים להצביע נגד החוק גם בהצבעות הבאות בקריאה שנייה ושלישית.

הח"כים, שביקשו לא להיחשף, טענו בפני חבריהם לסיעה כי הצעת חוק הגיוס היא סבירה וראוי לתמוך בה. הם ציינו את העובדה שגם הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, והצבא תומכים בחוק. לדבריהם, החלטת יו"ר המפלגה, אבי גבאי, ושל ח"כ ציפי לבני להצביע נגד החוק נובעת משיקולים אלקטורליים ומתוך רצון למשוך קולות מיש עתיד – ולא מתוך עמדה ערכית.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי סגן שר הבריאות ויו"ר יהדות התורה, יעקב ליצמן, העביר מסר לראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא אינו מוכן שחוק הגיוס יקודם במושב הכנסת הנוכחי. בליכוד טוענים, מנגד, כי אין שום מועד ריאלי אחר. בתגובה, באגודת ישראל איימו כי אם החוק יאושר, הם יפרשו מהממשלה, ובליכוד חוששים כי גם ש"ס יפרשו בעקבותיהם.

על פי הצעת החוק שאושרה השבוע בקריאה ראשונה, יידרשו תלמידי הישיבות החרדים לעמוד בייעדי גיוס שנתיים שיילכו ויגדלו בכל שנה. אם לא יעמדו ביעדי הגיוס, יבוצע קיצוץ בתקציבי הישיבות החרדיות. אם לא תהיה עמידה בייעדי הגיוס במשך שלוש שנים רצופות, יתבטל החוק כעבור שנה ובמקומו יחול חוק שירות ביטחון, כפי שחל על כל צעיר בגיל 18.

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, אמר בתגובה כי חוק הגיוס הוא "הכי ממלכתי, הכי אחראי והכי מאוזן". לדבריו, "אני חושב שגם ביהדות התורה וגם בש"ס מבינים שאין שום אלטרנטיבה", אמר בריאיון לאריה גולן בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. "ועדות רבות דנו בנושא הכאוב, והגיע הזמן שנשים סוף פסוק. היו ועדות והרבה מאוד יוזמות בנושא. אי אפשר לרצות את כולם".