יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ישראל ביתנו מתנגדת לחוק הלאום: יפגע בעולי חבר העמים

במפלגה דורשים לשנות את הסעיף בחוק המאפשר להקים יישובים על רקע דת ולאום משותפים. החשש - מכיוון שמאות אלפי עולים ממדינות חבר העמים אינם מוכרים כיהודים לפי ההלכה. נתניהו צפוי להיפגש הערב עם השר לוין כדי להכריע בקשיים סביב החוק
זאב קם ומיכאל שמש
10 ביולי 2018
21:39

ישראל ביתנו מאיימת להצביע נגד חוק הלאום - כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. זאת, בשל הסעיף בחוק המאפשר להקים יישובים בישראל על רקע דת ולאום משותפים - שמשמעותם יישובים ליהודים ויישובים לערבים.

החשש בישראל ביתנו הוא שהסעיף הזה יפגע במאות אלפי עולים ממדינות חבר העמים שנמצאים בישראל והם אזרחים לכל דבר, אבל אינם מוכרים כיהודים לפי ההלכה. לכן הבהירו במפלגה כי אם הסעיף הזה לא יוסר מהחוק או יעבור שינוי משמעותי, הם יצביעו נגדו. מאחר ומדובר בחוק יסוד, שמצריך תמיכה של 61 חברי כנסת, בקואליציה זקוקים לקולות של ישראל ביתנו.

‏עוד פורסם בחדשות הערב כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, צפוי להיפגש הערב עם שר התיירות, יריב לוין, כדי להכריע בקשיים סביב חוק הלאום. בסביבת נתניהו מעריכים כי הוא יקבל הערב גם החלטה בעניין חוק הגיוס.


הבוקר דנה הוועדה המיוחדת בכנסת העוסקת בחוק הלאום בנוסח החוק לקראת אישורו לקריאה שנייה ושלישית. חברי האופוזיציה לא איפשרו ליו"ר הוועדה, ח"כ אמיר אוחנה, לנהל את הדיון וח"כ ציפי לבני הוצאה מהמקום לאחר שצעקה "ממשלה גזענית". המשנה ליועמ"ש רז נזרי ביטל את טענות האופוזיציה על כך שהמילה "שיוויון" אינה מופיעה בחוק. לדבריו, אם הדבר היה תלוי בו הוא היה מוסיף את המילה, אך ההחלטה שלא להכניסה היא החלטה פוליטית שנמצאת במרחב הלגיטימי. כך גם בנוגע להחלטה להגדיר את השפה העברית כשפה הרשמית ולא להעניק מעמד לשפה הערבית.

מצד שני, נזרי תקף את הסעיף המאפשר הקמת יישובים על בסיס של דת או לאום. הוא אמר בוועדה: "אתם מכתימים לשווא את חוק היסוד הזה בגלל הסעיף הזה. אתם לא משיגים באמצעותו דבר מבחינת הערך היהודי אבל כן גורמים נזק לערך הדמוקרטי. לסעיף הזה יכולות להיות גם השלכות בינלאומיות".


עוד היום שלח נשיא המדינה, ראובן ריבלין, מכתב לראש הממשלה, ליו"ר הכנסת ולוועדה הדנה בחוק הלאום ויצא נחרצות נגד החוק. לדברי ריבלין הסעיף בחוק הלאום לפיה תתאפשר התיישבות קהילתית נפרדת, עלול "לפגוע בעם היהודי, ביהודים ברחבי העולם ובמדינת ישראל".

במכתבו טען הנשיא שהסעיף קובע כי "ניתן לסרב לקבל מועמד לקהילה, מכל טעם שהוא ובין היתר מטעמי דת ולאום", דבר שהיה אסור עד כה. לדבריו, "אני חושש כי האופן הרחב שבו נוסח סעיף זה, ללא איזונים, עלול לפגוע בעם היהודי, ביהודים ברחבי העולם ובמדינת ישראל, ואף יכול לשמש כנשק בידי אויבינו".