חייל מתצפת בגבול סוריה-ישראל
צילום: באסל עאווידת, פלאש 90

נתניהו: "לישראל לא הייתה בעיה עם אסד, אך לא תקבל את איראן בסוריה"

בתדרוך עיתונאים במוסקבה אמר ראש הממשלה כי ישראל לא תיתן לאיראן להתבסס צבאית בסוריה, וביקשה לוודא שבמבצע של אסד להשתלטות מחדש על קו הגבול ברמת הגולן לא ייפגעו המקומיים הסורים שקיבלו סיוע
גילי כהן
12 ביולי 2018
11:41

ראש הממשלה בנימין נתניהו אומר היום (חמישי) כי במשך 40 שנה לישראל לא הייתה בעיה עם משטר אסד, אך היא לא מתכוונת לקבל את איראן "לא ליד הגבול שלנו - ולא בשום מקום בסוריה".

בתדרוך עיתונאים במוסקבה אמר נתניהו כי ישראל לא תיתן לאיראן להתבסס צבאית בסוריה: "נפעל נגדה, כמיטב יכולתנו, כל הזמן, ונשמור על חופש הפעולה למניעת ההתבססות ולמנוע את חימוש חיזבאללה בלבנון, דרך סוריה". ראש הממשלה ציין כי במשך 40 שנה לישראל לא הייתה בעיה עם משטר אסד, אך היא לא מתכוונת לקבל את איראן "לא ליד הגבול שלנו - ולא בשום מקום בסוריה".


נתניהו ציין כי ישראל ביקשה לוודא שבמהלך המבצע של אסד להשתלטות מחדש על קו הגבול ברמת הגולן, לא ייפגעו המקומיים הסורים שקיבלו סיוע מישראל בשנות הלחימה. "אנחנו סייענו להם הומניטארית, הם בני מקומיים - והם לא צריכים להיענש על כך שהיו רעבים ללחם", אמר ראש הממשלה בתשובה לשאלת כאן חדשות ובהתייחס למגעים עם פוטין: "אנחנו מבהירים שזו אחת המטרות שלנו".

גורמים בישראל אמרו אתמול כי רוסיה תרחיק את הכוחות האיראניים מדרום סוריה. מדובר בהרחקתם לעשרות קילומטרים, ככל הנראה למרחק של 80 קילומטרים, אך ישראל עדיין מציבה לעצמה כיעד את הרחקת האיראנים משטח סוריה כולה.


ראש הממשלה התייחס לציוץ של הסנטור האמריקני, לינדזי גרהאם, שבו הזהיר מפני אפשרות של הגעה להסכמים עם רוסיה, ואמר כי גרהאם ידיד גדול של ישראל, והפעילות הישראלית מתרחשת בתיאום מלא ובשקיפות עם ארצות הברית. "אני מסכים עם הקביעה שלו שצריך להבטיח שדאע"ש לא חוזר, אבל האיום הכי גדול זה לא דאע"ש. האיום היותר גדול שאיראן נשארת ומתבססת".

הוא אמר כי במהלך שיחתו עם פוטין דיברו השניים על הנוכחות האמריקנית בסוריה. "הנושא הזה תמיד עולה, ואני משאיר את זה לשיחה בין טראמפ לבין פוטין. העמדה הישראלית - היא לשמוע את העמדה האמריקנית, וכפי שאני מבין אותה, וכפי שנאמרה באופן פומבי - ארצות הברית לא תצא מאיראן, לפני שאיראן תצא", אמר נתניהו. 

על הדיווחים כי כוחות פרו-איראניים מגיעים לקרבת הגבול במדי צבא אסד, השיב נתניהו כי המודיעין הישראלי הוא זה שיגלה אם מליציות המזוהות עם איראן יתקרבו לקרבת הגבול, גם בכסות של כוחות אסד. "במקרה שאנחנו מזהים - אנחנו פועלים. המודיעין הוא הפתרון לכך, הוא כלי השרת", אמר. הוא הוסיף כי לא מדובר בנוכחות משמעותית של כוחות. 

ראש הממשלה נשאל על המשך השריפות בעוטף עזה ואמר: "לא נסבול את המשך השריפות האלה, אבל אני לא מפרט את התכניות. יש כאן מכלול של דברים אופרטיביים, מבצעיים. כשאני אומר את זה אני מתכוון לזה. יכול להיות שחמאס לא מבין את זה, יכול להיות שהוא מתחיל להבין את זה. זה יכול לקחת עוד קצת זמן – אבל אני מסתכל על מכלול השיקולים אבל גם מכלול הדברים שאנחנו עמלים עליהם, ואני לא יכול לפרט עליהם".

נתניהו מתח ביקורת על שרים בקבינט, ואמר כי "בניגוד לכל מיני פרשנים, לכמה פוליטיקאים, לכמה שרים, הוא אינו מפרט את התכניות". נתניהו הוסיף באשר לסגירת מעבר כרם שלום: "לא נאפשר את המשך התופעה הזו. היא כנראה מצטמצמת, אבל אנחנו רוצים שהיא תיפסק. יש פעולות מבצעיות וטכנולוגיות, וגם הפעולה הזו – שמדגישה שאנחנו לא נסבול את זה".

בהתייחס לחוק הגיוס, אמר ראש הממשלה כי עד סוף השבוע יידע מה יהיה הפתרון. לדבריו, הסיכוי להעביר את החוק קלוש, אך לדעתו זה אינו מעשי. "כרגע מסתמן שתהיה בקשת דחייה מבג"ץ", אמר נתניהו. על הצבעתו של לפיד בעד החוק אמר: "אני לא מתואם על לפיד, ולא יכול לעקוב אחר הגיונות צעדיו".

לגבי החקירות המתנהלות נגדו אמר נתניהו: "זה כלום". על תיק 4000 אמר כי "כאשר באה יועצת משפטית ואומרת לך לעשות דבר כזה – כמוה כפקודה. התיק הזה קרס לפני שהוא התחיל. כשאני אומר לכם – זה כלום".