חפש
Languages
שר האוצר, משה כחלון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כחלון על המתיחות בקבינט: "הרמטכ"ל לא זקוק לכותרות; סומך עליו"

שר האוצר גיבה את רא"ל איזנקוט ואמר כי הוא מעוניין שהמצרים והרשות הפלסטינית ייקחו אחריות על רצועת עזה. על חוק הלאום: "אנחנו מדינה יהודית והחוק בא להדגיש את זה"
אריה גולן
16 ביולי 2018
08:02
עודכן ב 08:25

שר האוצר, משה כחלון, גיבה היום (שני) את הרמטכ"ל גדי איזנקוט, ברקע המתיחות בקבינט המדיני-ביטחוני בין הדרג המקצועי לדרג הנבחר, ואמר כי הוא סומך על מקצועיותו ועל ערכיו. כחלון הוסיף כי נציגי קטר הנמצאים ברצועה מעבירים כספים להתעצמות הצביאת של חמאס, וכי היה רוצה לראות את מצרים והרשות הפלסטינית לוקחים אחריות על עזה.

"הרמטכ"ל הוא מקצועי, לא זקוק לכותרות, אין לו בוחרים והוא לא צריך לרצות בסיס מצביעים", אמר כחלון. "הוא פועל באפס ציניות ובצורה עניינית. השתתפתי ושמעתי את כל הדיון בקבינט. אני גאה ברמטכ"ל ובערכים שלו. וסומך עליו", הוסיף.

חבר הקבינט התייחס לדרכי ההתמודדות עם ההסלמה בדרום אומר כי "יש מחלוקות בין גורמי הביטחון על שיקום עזה. אני מציע להשאיר את זה לדרג המדיני. אני תומך בכך שמי שצריך לנהל את המשבר ההומניטרי בעזה, אלה המצרים והרשות הפלסטינית. כל פעולה אחרת, רק תחזק את החמאס. החמאס מכניס או מבקש מהמצרים להכניס בעיקר בטון וברזל - לא מזון ולא תרופות. ברור למה זה משמש. אנחנו לא אשמים בשום דבר ממה שקורה שם. חמאס מרעיב את האנשים שלו כדי ליצור משבר. הקטרים שנמצאים שם, מעבירים כספים למטרות צבאיות".

בהקשר לתכנית המיגון החדשה לתושבי הצפון, בעלות של 5 מיליארד שקל, אמר כחלון: "אנו לא מתכוננים למלחמה, מדובר בתכנית חסרת תקדים, גם למיגון וגם לחיזוק מבנים. כל הנושא הזה של חיזוק מבנים בצפון לא בא לידי ביטוי בפריפריה, משום שערך הקרקעות הוא נמוך. אבל עבורי, ערך התושבים הוא שווה. בתל-אביב אפשר לעשות תמ"א 38 ולכן זה כדאי. בחצור או שלו מי זה לא כדאי. ברקע הזה הכנסנו את היד לכיס".

יו"ר כולנו התייחס גם לעניין חוק הלאום: "אני שותף לעידוד התיישבות יהודית. יש פה מידה מסוימת של צביעות. אנחנו מדינה יהודית והחוק בא להדגיש את זה. יש יישובים שמעדיפים לגור שם יהודים לבד או ערבים לבד. הוצאתי מחיר למשתכן בנצרת לערבים בלבד, וזה בסדר. ועדות הקבלה הומצאו עוד מימי הקיבוצים. זה לא התחיל אתמול".

על הפרסום בדבר העלייה במחירי הדיור החודש, אמר שר האוצר: "המדד השנתי של מחירי הדיור כבר שלושה חודשים הוא מינוס, כולל החודש. כשנכנסתי לתפקיד אמרו 'לא תצליחו לעצור את עליית המחירים'. לא רק עצרנו – הפכנו את המגמה. אני שמח שהזוגות הצעירים מאמינים במחיר למשתכן".