דיון בוועדת חוק הלאום
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הכנסת תצביע הלילה על חוק הלאום; בכירים בליכוד: "יש להעביר את החוק עכשיו"

החוק יעלה להצבעה בקריאה שנייה ושלישית, לאחר אישורו בוועדה המשותפת לוועדת הכנסת וועדת חוקה, חוק ומשפט. בשיחה סגורה אמרו בכירים בליכוד כי בבית הלבן אין כעת התנגדות לחוק
זאב קם
18 ביולי 2018
08:15
עודכן ב 10:08

הוועדה המשותפת לוועדת הכנסת ולוועדת חוקה אישרה היום (שלישי) את חוק הלאום לקראת קריאה שנייה ושלישית. הצעת החוק צפויה להגיע הלילה לדיון ולאישור סופי במליאת הכנסת.

בכירים בסיעת הליכוד, שמקורבים לראש הממשלה בנימין נתניהו, אמרו אמש בשיחה סגורה שאחת הסיבות לקידומו של חוק הלאום דווקא בתקופה הזו, קשורה לעובדה שממשל טראמפ מכהן עכשיו בארצות הברית. "אפשר להעביר את החוק החשוב הזה רק במהלך כהונת ממשל טראמפ, וזו הסיבה שחשוב לנו להתאמץ ולהעביר את החוק דווקא עכשיו", אמרו בליכוד.

לדברי אותם בכירים, בזמן כהונת ממשל אובמה הבית הלבן התנגד ופעל למנוע את אישור חוק הלאום, וזו אחת הסיבות מדוע החוק אכן לא אושר באותן שנים בהן כיהן ברק אובמה כנשיא ארצות הברית. "מכיוון שהממשל האמריקני אינו מתנגד כעת לחוק ואינו מנסה למנוע את אישורו, זה הזמן להעבירו", הסבירו.

החוק השנוי במחלוקת, שאושר על ידי הוועדה, יובא להצבעה במליאת הכנסת לאחר כמה תיקונים בנוסח הסעיפים השונים שבו. "יש אבחנה ביו זכויות קולקטיב לזכויות פרט", אמר השבוע המשנה ליועץ המשפטי לממשלה רז נזרי, שמגבה את מתכונתו הנוכחית של החוק. "במדינה יהודית יש זכויות לאומיות רק לעם היהודי ואני עומד כמשפטן מאחורי זה. בפן של זכויות פרט, אין ואסור שיהיה הבדל. לכן התנגדנו לסעיף 7ב בנוסחו הקודם. הסעיף הזה לא קיים היום יותר בחוק. בשונה מהנוסח הקודם, הנוסח הנוכחי שמדבר על התיישבות יהודית, לא מקיים את החששות של למנוע מאזרחים ערבים לגור ביישובים יהודים", אמר נזרי.

בסיעת כולנו תקפו את סעיף השפה בחוק, אך התחייבו להצביע בעדו. יו"ר הסיעה, ח"כ רועי פולקמן, אמר בוועדה המשותפת: "לחוק הלאום מקום בחוקה הישראלית כחלק ממכלול חוקי היסוד - מדינה יהודית לצד דמוקרטית כערכים משלימים ולא מתנגשים. זכויות היתר בחוק הם לקולקטיב, זכות לעלייה יהודית וזכות להתיישבות יהודית- זה היה בבסיס הקמת מדינת ישראל ואין בחוק שום אפליה לאזרח ברמת הפרט".

אתמול פורסם כי חברי הכנסת החרדים החליטו להצביע בעד חוק הלאום, למרות סעיף השפה הערבית. לאחר ששוחחו ביניהם, סיכמו חברי הכנסת להמשיך ולהתבטא פומבית נגד החוק, וספציפית נגד סעיף השפה הערבית בחוק, לאות של סולידריות עם חברי הכנסת הערבים. 

עם זאת, כשהחוק יעלה להצבעה במליאת הכנסת בהמשך השבוע, בכוונת חברי הכנסת החרדים להצביע בעדו ולא לעורר משבר קואליציוני בהקשר זה. זאת, למרות האמירות הקשות שהשמיעו בימים האחרונים נגד החוק בכלל, ונגד סעיף מעמדה של השפה הערבית בפרט.


קודם לכן, בתום שעות של מגעים, הושגה הסכמה בין נתניהו ויו"ר הבית היהודי נפתלי בנט על סעיף ההתיישבות היהודית השנוי במחלוקת בחוק הלאום. על פי הנוסח המתוקן, שהציע בנט, שונה סעיף 7 ונוסח באופן הבא: ״המדינה רואה בפיתוח התיישבות יהודית ערך לאומי ותפעל על מנת לעודד ולקדם הקמה וביסוס שלה״. בבית היהודי הודיעו כי הנוסח מוסכם גם על הגורמים המשפטיים וגם על שתי המפלגות.