דיווחים: "ישראל תקפה אתר לייצור טילים במרכז סוריה"

כלי תקשורת המזוהים עם משטר אסד דיווחו כי כלי טיס ישראליים תקפו אתר של צבא סוריה המשמש לייצור טילי קרקע-קרקע בפרברי העיר מסיאף. גורמי אופוזיציה טענו: יש הרוגים מקרב חיזבאללה ומשמרות המהפכה של איראן
רועי קייס ונמרוד ליכטנשטיין
22 ביולי 2018
19:52
עודכן ב 20:34

כלי תקשורת בסוריה ובלבנון דיווחו הערב (ראשון) כי מטוסים ישראליים הפציצו יעדים בפרברי העיר מסיאף שבמחוז חמאה במרכז סוריה. לפי דיווח של המרכז הסורי לזכויות האדם, האתר שהותקף משמש לייצור טילי קרקע-קרקע קצרי טווח, והוא נמצא בפיקוח איראני. כמו כן, צוין כי אותו האתר כבר הותקף על ידי חיל האוויר הישראלי בספטמבר האחרון. פעילי אופוזיציה מסרו לרשת "אל-ערבייה" כי בתקיפה הערב נהרגו פעילי חיזבאללה ופעילים במשמרות המהפכה של איראן.

בדיווחים הרשמיים בסוריה נטען כי יעד התקיפה המיוחסת לישראל היה "אתר של המרכז למחקרים מדעיים" של המשטר הסורי, וכן "מפעלים ביטחוניים" באזור הכפר זאוויה. לפי דיווחים אחרים, האתר שהותקף שימש לייצור נשק כימי.


ברשת אל-מיאדין דיווחו כי מטוסים ישראליים שיגרו ארבעה טילים לעבר יעד התקיפה, שאותה ביצעו מאזור העיירה הרמל בבקעת הלבנון. לטענתם, המטוסים נסוגו אחרי שנקלטו במכ"ם של כוחות הצבא הסורי. 

בפרסום בסוכנות הידיעות הסורית הרשמית "סאנא" נטען כי מדובר ב"תוקפנות ישראלית", וכי כוחות ההגנה האווירית של סוריה פעלו נגדה. לפי דיווחים נוספים, ההגנה האווירית של צבא אסד יירטה שלושה מהטילים הישראליים ששוגרו, בעוד שטיל רביעי נפל סמוך למרכז למחקרים מדעיים.


ביום שני שעבר טענה סוריה כי  חיל האוויר הישראלי תקף מוצב צבאי של משטר אסד ליד נמל תעופה באזור העיר חלב שבצפון המדינה. מרכז המעקב הסורי לזכויות אדם דיווח כי בתקיפה נהרגו תשעה מכוחותיו של משטר אסד. לפי המרכז, לפחות שישה מההרוגים הם סורים, ובמקום נכחו גם כוחות איראנים.

תיעוד סורי: "רגע התקיפה הישראלית בחמאה"

גורם רשמי בצבא סוריה אמר כי "האויב הציוני שב על ניסיונותיו הנואשים לתמוך בארגוני הטרור המובסים בדרעא וקוניטרה ותקף בטילים את אחד מהמוצבים הצבאיים שלנו בצפון שדה התעופה א-ניירב (בצפון סוריה, חלב). נגרמו נזקים בלבד". מרכז המעקב הסורי לזכויות האדם עדכן כי התקיפה כוונה למוצבים של צבא אסד וחמושים הנאמנים לו באזור שדה התעופה, וכי דווח על פיצוצים שנשמעו שם.