ברנסון (במרכז), אתמול
צילום: אי-פי

משבר הכומר: ארה"ב הטילה סנקציה ראשונה על טורקיה

החוק שאושר מגביל את היכולת של אנקרה לקבל תמיכה מגופים כלכליים. טראמפ: אנדרו ברנסון שעצור במדינה זה שנתיים ונאשם בסיוע בניסיון ההפיכה הכושל - חייב להשתחרר לאלתר
סוכנויות הידיעות
26 ביולי 2018
19:24
עודכן ב 22:55

וועדת החוץ של הסנאט האמריקני אישרה הערב (חמישי) חוק שמגביל את היכולת של טורקיה לקבל תמיכה כלכלית וטכנית מגופים כלכליים בין-לאומיים. זאת, בשל המשבר בין המדינות סביב שחרורו של הכומר האמריקני אנדרו ברונסון, העצור במדינה.  

מוקדם יותר נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, איים כי יטיל "סנקציות רחבות" על טורקיה אם לא תשחרר מכלאו את ברסנון. טראמפ כתב בחשבון הטוויטר שלו כי הכומר בן ה-50 סובל מאוד וחייב להשתחרר לאלתר. גורם רשמי טורקי אישר כי טראמפ ונשיא טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן, שוחחו הבוקר, אולם משרד הנשיאות הטורקי לא פרסם כל מידע לגבי השיחה. 

ברנסון נעצר בטורקיה לפני כשנתיים והואשם בסיוע לארגונו של איש הדת הגולה פתולה גולן, שלדברי אנקרה עמד מאחורי הניסיון הכושל להפיל בכוח את שלטון ארדואן. הוא שוחרר אתמול למעצר בית.


סגן שגריר ארה"ב בטורקיה, פיליפ קוסנט, ביקר את הכומר האמריקני ודיבר עם כתבים שנכחו במקום: "כרגע ביקרתי את אנדרו ברנסון ואשתו נורין. שניהם מרוצים מאוד שהוא שוחרר מהכלא... הבית הלבן ומשרד החוץ הבהירו אתמול שהם מרוצים מצעד הביניים הזה - אבל זה רק צעד ביניים. אנחנו נמשיך לעבוד עד שברנסון יהיה אדם חופשי וצדק יושג עבורו, עבור אזרחים אמריקנים שנכלאו ללא הצדקה".