צילום: אי-פי

דיווח: ארה"ב יוזמת פסגה עם מדינות המפרץ נגד צעדי איראן

על פי הפרסום, הממשל האמריקני מנסה להקים ברית ביטחונית-פוליטית חדשה, שתכלול שש מדינות מהמפרץ הפרסי לצד ירדן ומצרים, במטרה להצר את ההתפשטות האיראנית. הוועידה צפויה להיערך באוקטובר
סולימאן מסוואדה ויותם רוזנוולד
28 ביולי 2018
16:19

הממשל האמריקני יוזם פסגה בהשתתפות מנהיגי מדינות המפרץ, שתתקיים באמצע חודש אוקטובר - כך פורסם היום (שבת) באתר The National, הפועל מאיחוד האמירויות. מקור בכיר מסר לאתר כי הפסגה תכלול גם את מצרים ואת ירדן, והיא תתמקד בהגברת שיתוף הפעולה הביטחוני אל מול צעדיה של איראן.

בסוכנות הידיעות רויטרס פורסם כי ממשל טראמפ מנסה להקים ברית ביטחונית-פוליטית חדשה, שתכלול שש מדינות מהמפרץ הפרסי לצד ירדן ומצרים, במטרה להצר את ההתפשטות האיראנית באזור. גורמים אמריקנים וערבים מתייחסים ליוזמה כניסיון ליצור "נאט"ו ערבי" שיורכב מקואליציה סונית, דבר שצפוי להעלות את המתח בין איראן השיעית לארצות הברית.

הלילה דווח ברשת CNN מפי שני גורמים רשמיים בממשל טראמפ, כי הממשל האמריקני בוחן אפשרויות צבאיות לשמירה על נתיבי יצוא הנפט במזרח התיכון בעקבות תקיפת מכליות נפט סעודיות על ידי המורדים החות'ים בתימן, הזוכים לתמיכה מאיראן, ואיומיה של איראן לחסום את יצוא הנפט במפרץ הפרסי אם יוטלו עליה סנקציות.

הגורמים הדגישו שכל פעולה צבאית תבוצע על ידי בעלות בריתה של ארצות הברית במרחב, ולא על ידי צבא ארצות הברית. ארצות הברית כבר מעניקה סיוע בדמות מודיעין לסעודיה במאבקה נגד הח'ותים. ברקע, מפקד סנטקו"ם, פיקוד מרכז האמריקני, גנרל ג'וזף ויטל, כבר נפגש עם מפקדים מקומיים כדי לדון באיומים, על אף שבצבא האמריקני הדגישו כי הפגישות נקבעו לפני האירועים האחרונים.

ההיערכות המסתמנת מגיעה על רקע איומים מפורשים מצד איראן השבוע לחסום את מיצרי הורמוז שבמפרץ הפרסי. בפרט נשמע איום מצד מפקד כח קודס במשמרות המהפכה, קאסם סולימאני. "הים האדום לא בטוח יותר בפני מעבר של אמריקנים – אנחנו מוכנים לעמוד נגדך. אני וכוח קודס היריבים שלך. אין אפילו צורך בצבא איראני. אנו לא הולכים לישון לפני שאנחנו חושבים עליך. אנחנו קרובים אליך בצורה שלא תוכל לדמיין", אמר סולימאני.