Sister Rosetta Tharpe
צילום: AP

מי שמשפיע, משפיע

לקראת שידור מצעד הגיטריסטים הגדול של כאן 88 ב- 3.8 בשעה 14:00, אתם מוזמנים לקרוא על הגיטריסטים שהשפיעו על הגיטריסטים שאתם אוהבים
תומר מולוידזון
27 ביולי 2018
22:39

ביום שישי (3.8 14:00) נשדר את מצעד הגיטריסטים הגדולים של הרוק. 20 הגיטריסטים והגיטריסטיות שאתם מאזיני כאן 88 בחרתם. מעבר לחשודים המיידיים שנכנסו למצעד, בחרנו לכתוב כאן על עוד כמה גיטריסטים וגיטריסטיות שחלקם אומנם לא מספיק ידועים אך הם ללא ספק השפיעו על רבים מהגיטריסטים הגדולים והמפורסמים שכולנו אוהבים.

Bert Jansch

ברט יאנש הקליט את האלבום הבכורה שלו במטבח על טייפ סלילים וגיטרה אקוסטית שהוא שאל מחבר. הוא מכר אותו לחברת תקליטים במאה 100 פאונד בלבד וכעבור שנים הוא יהפוך לאחד מאלבומי הפולק החשובים בכל הזמנים. יאנש הוא אחד הגיטריסטיים האקוסטיים הגדולים שאתם לא מכירים והוא מזוהה עם תחיית הפולק באנגליה של השישים. מהביצוע שלו לקטע הגיטרה Angi של דיווי גרהם (אין קשר לשיר של הסטונס) – אחד ממבחני הקבלה שכל גיטריסט צעיר היה צריך לעבור, ועד לעבודה שלו בלהקת הפולק-רוק "הפנטנגל", שבה הוא ניגן לצדו של ג'ון ריינבורן (עוד גיטריסט אקוסטי גדול). ניל יאנג כינה אותו ה"הנדריקס של הגיטרה האקוסטית" וג'ימי פייג' העריץ אותו ו"שאל" ממנו רעיונות. תקשיבו ל- Black Mountain Side של זפלין ואחר כך ל-Blackwaterside, שפייג' שמע לראשונה בעיבוד של יאנש. מוזמנים להאזין לתכנית ספיישל שהקדשנו לאלבום הבכורה שלו לפני כמה שנים. (גיל מטוס)

Chet Atkins

בעולם הקאנטרי קוראים לו Mr. Guitar והוא נחשב לממציא ה-Nashville Sound שהציל את הקאנטרי והחזיר אותו למיינסטרים. אטקינס שלט בגיטרה כפי שמעטים מאוד הצליחו או יצליחו. הוא ניגן קאנטרי כמו שרוברט ג'ונסון ניגן בלוז, תזמורת של איש אחד, האגודל עושה את שלו בזמן ששאר האצבעות פורטות עולם ומלואו. ההשפעה הגדולה שלו היא כאמור על הקאנטרי, הוא האיש מאחורי האנק וויליאמס בקלאסיקה Your Cheatin' Heart לדוגמא. אבל גם גדולי הגיטריסטים של הרוק מזכירים אותו כשנשאלים על המפגש הראשון שלהם עם גיטרה, בכל זאת הוא האיש מאחורי אלביס בשיר Heartbreak Hotel. אם אתם מחפשים השפעה יותר ישירה אז תשאלו את מארק נופלר שאפילו הקליט אתו אלבום נפלא בשנות ה-80.

Charlie Christian

בימים שבהם הגיטרה עוד הייתה רק כלי קצב וליווי, צ'רלי כריסטיאן היה זה ששם אותה במרכז הבמה. הגיטרה החשמלית הייתה אז גיטרה אקוסטית מוגברת וסולואים היו שמורים לפסנתר ולכלי הנשיפה. מישהו היה צריך להמציא את השפה המוזיקלית של הגיטרה ככלי מוביל והמישהו הזה היה כריסטיאן שלקח רעיונות של חלוץ אחר, ג'אנגו ריינהארדט, מהגיטרה האקוסטית על החשמלית. השאיפה המרכזית של כריסטיאן הייתה להישמע כמו סקסופון טנור ובניסיונות שלו להגיע לשם הוא יצר את היסודות של הגיטרה בג'אז. אבל ההשפעה שלו לא עצרה שם ולצד אנשי הבלוז בליינד למון ג'פרסון וטי בון ווקר (מהראשונים להקליט בלוז עם גיטרה חשמלית), הוא היה ההשפעה העיקרית על המלך הבלתי מעורער ביבי קינג.

Dick Dale

כשאומרים מוזיקת גלישה מיד חושבים על הביץ' בויז שביטאו את אווירת הנעורים של שנות השישים ואת ההווי של החוף עם טקסטים שחלקם עסקו בגלישה אבל פחות נשמעו כמו גלישה. מי שנכנס למים בלי לפחד ועלה על הגלשן (ולא רק באופן מטאפורי) הוא הגיטריסט דיק דייל – "המלך של גיטרת הסרף". הוא שילב בין השפעות של ג'אז, כמו הסאונד של המתופף ג'ין קרופה, לצד מוזיקה ערבית ומקסיקנית והוא ניגן על הפנדר שלו מהר וחזק, עם מיתרים עבים במיוחד ועם מלא ריוורב. הגיטרה שלו נשמעת כאילו אתה נמצא בעצמך על הגלשן והיא השפיעה על גיטריסטים כמו ג'ימי הנדריקס, ואן הלן וכל להקה שמנגנת סרף רוק בעצם. ואחרי שטרנטינו לקח את Misirlou (במקור מ-1962) לספרות זולה – הגיע גל גדול. (גיל מטוס)

Freddie King 

רבות כבר נאמר על האופן שבו אריק קלפטון הושפע מרוברט ג'ונסון בילדותו. אבל הילד בן ה-13 שניסה לחקות את רוברט ג'ונסון הפך לנער שניסה לחקות את פרדי קינג והסאונד האגרסיבי שלו דאז. מה שפרדי קינג השיג ברמת הצליל עם מיתרי מתכת של בנג'ו על גיטרה חשמלית, קלפטון השיג עם עוצמה ומגבר חדש של חברה בתחילת דרכה בשם Marshal. באלבום Blues Breakers with Eric Clapton שזיכה אותו בכינוי "אלוהים", קלפטון ניסה להישמע כמו פרדי והקליט גרסה לשיר שלו Hideaway. אבל זה יצא לו אחרת, יצא לו "קלפטון" ואלבום ששינה את עולם המוזיקה לעד. קלפטון גם הדביק את ממשיכי דרכו ג'ף בק ופיטר גרין בתשוקה לפרדי קינג. אגב לדגם המגבר שקלפטון השתמש בו באלבום קוראים עד היום, Marshal Bluesbreaker. וכל זה בלי להזכיר את ההשפעה על סטיבי ריי ווהן.

Guitar Slim

כמעט בכל רשימת גיטריסטים כזו או אחרת נמצא את ג'ימי הנדריקס במקום הראשון אבל מה עם מי שהנדריקס גנב ממנו הכל? או יותר נכון מה עם מי שהיווה השראה למי שהנדריקס גנב ממנו? בשנים האחרונות התחילו סוף סוף לתת את הקרדיט המגיע ל-Buddy Guy ממנו הנדריקס הושפע לא רק מוזיקלית אלא גם תאטרלית. אבל האמת היא, ובאדי גאי מודה בזה בעצמו, שהוא גנב הכול מגיטר סלים. באמצע שנות ה-50 כשבאדי שמע לראשונה את The Things That I Used To Do. הוא התאהב והלך להופעה שלו כי רצה לראות בדיוק איך ומה הוא עושה. כשההופעה התחילה הוא ראה רק את הלהקה על הבמה ופתאום נשמעה ברקע גיטרה אבל סלים לא שם. הוא הסתובב וראה אותו עם הגיטרה בכניסה למועדון. כשסלים הגיע לבמה הוא לא ישב לנגן, הוא עמד! גאי היה בשוק הוא חשב שמוזיקאים יושבים, לימדו אותו שהגיטרה נועדה לישיבה לכן היא מעוצבת ככה וככה הוא ראה גיטריסטים על עטיפות תקליטים. אבל סלים עמד! ורקד! וניגן בין הרגליים, עם השיניים מאחורי הגב ועוד כל מיני שטיקים שאנחנו רואים היום בכל מקום.

Hubert Sumlin

השנים האחרונות עשו קצת חסד עם המוזיקאים שעמדו מאחורי הכוכבים. סרטים כמו Standing in the Shadows of Motown ו-Twenty Feet from Stardom הביאו את סיפורם של נגני וזמרי הליווי שתרמו לשירים רגעים בלתי נשכחים אבל לא זכו להכרה הראויה. כזה הוא יוברט סמלין, האיש מאחורי אחת הדמויות המשפיעות והחשובות בהיסטוריה של המוזיקה, Howlin' Wolf. כמעט תמיד לצידו עם הגיטרה יוברט סמלין ידע לנגן את הדבר הנכון בזמן הנכון. לא להפריע לכוכב ליילל, לא לגנוב את ההצגה ולתת לשיר בדיוק את מה שהוא צריך. סמלין היה כל כך טוב שהמתחרה הגדול של הזאב, מאדי ווטרס ניסה לגנוב אותו. להזכירכם למאדי היה בין היתר את באדי גאי לצידו. Killing Floor ו-Spoonful הם מרגעי השיא של סמלין, רגעי שיא שהגיעו לאוזניים לבנות שהקשיבו, למדו ותרגמו לכדי רוק בשנות ה-60. חפשו את הסרט Sidemen: Long Road To Glory כדי לגלות עוד אודותיו.

Jesse Ed Davis

כנראה שבלי מה שיליד אמריקה הזה עשה באלבום הבכורה של טאג' מאהל, דווין אולמן לא היה מתפרסם או לפחות לא היה מתפרסם בתור האיש שהפך את הסלייד לפופולרי. בשנת 66 גרג אולמן לקח את אחיו הגדול דווין לרכב על סוסים אבל זה נפל ושבר את ידו. דווין היה מושבת בבית שבועיים ולא רצה לדבר עם גרג. הוא גם הצטנן וכשחלפו השבועיים גרג קנה עבורו צנצנת עם תרופה לצינון ואת אלבום הבכורה של טאג' מאהל. הוא כל כך חשש ממנו שהוא השאיר את המתנות ליד הדלת דפק וברח. באותו ערב דווין התקשר נרגש ואמר לו שהוא חייב לבוא! כשגרג הגיע הוא ראה את כל הכדורים על השולחן ודיווין לא הפסיק להגיד לו כמה הגיטריסט באלבום גאון ואיך מנגן על הגיטרה עם בקבוק זכוכית. הוא שם את התקליט ואיך שהתחיל השיר Statesboro Blues, הוא התחיל לנגן איתו תו לתו עם צנצנת הכדורים על האצבע. עד לרגע הזה דווין לא ניגן על סלייד וזה הרגע שהפך לגדול מכולם. עוד על חשיבותו של ג'סי ניתן לשמוע ולראות בסרט Rumble the Indians Who Rocked The World.

Maybelle Carter

הנה מישהי שהשפיעה על המשפיעים של המשפיעים. מייבלין קרטר, הגברת הראשונה של הגיטרה בעולם הקאנטרי ועמוד התווך המוזיקלי של אצולת הקאונטרי, משפחת קרטר. בשנות ה-20 של המאה הקודמת הקרטרים הניחו את היסודות לקאונטרי ומייבלין הניחה את יסודות הגיטרה בקאונטרי. כיוון שהייתה הגיטריסטית היחידה בלהקה עם מעט כלי נגינה, מייבלין פיתחה, עם הרבה קורדינציה, סגנון נגינה ייחודי שאפשר לה להישמע כמו להקה שלמה. צ'אט אטקינס שמוזכר כאן למעלה גנב ממנה רבות. ג'ואן באז, ג'וני קאש ועוד רבים אחרים למדו וחיקו את סגנון הפריטה שלה שזכה לכינוי Carter Family picking. בפרק הראשון של הסדרה התיעודית American Epic ניתן לראות ולשמוע בהרחבה על סיפורם החשוב של הקרטרים ומייבלין.

Scotty Moore

במקום לעשות כאן Name dropping לכל האנשים עליהם השפיע סקוטי מור יהיה קל יותר לכתוב על מי הוא לא השפיע: על כל מי שלא מנגן בגיטרה. בעידן בו תרבות הסולואים עוד לא השתלטה על כל חלקה טובה, סקוטי מור קישט את השירים של אלביס ונתן את הטון לכל מה שעתיד לבוא. יש מספר רגעים מכוננים בהם הטלוויזיה והרוקנרול נפגשו; השידור הראשון לקליפ של Smells Like Teen Spirit ב-MTV בשנת 91', השידור העולמי של Live Aid בשנת 85', הסקס פיסטולס מקללים ב-BBC בשנת 76', הביטלס אצל אד סאליבן בשנת 64' אם למנות כמה. אבל כל אלו כנראה לא היו מתרחשים לולא אותה הופעה של אלביס אצל אד סאליבן בשנת 56' ותמיד זוקפים את הקרדיט לאלביס ובצדק. אבל היו גם היו, הרבה נערים שהתרשמו יותר מהגיטריסט שלו סקוטי מור. איך קית' ריצ'ארדס אמר פעם? "כולם רצו להיות אלביס, אני רציתי להיות סקוטי מור".

Sister Rosetta Tharpe

בסוף שנת 2017 היכל התהילה של הרוקנרול סוף סוף תיקן עוולה היסטורית והודיע כי Sister Rosetta Tharpe תצטרף להיכל בקטגוריית "השפעות". מוטב מאוחר מאשר לעולם לא, האחות רוזטה נתנה לרוקנרול כל כך הרבה למרות שמעטים מכירים בכך. מצד אחד זמרת גוספל מלאת שבחים לאלוהים ומצד מלכת רוקנרול שהייתה מהראשונות לנגן עם דיסטורשן ולקדם את הבלוז החשמלי. אופן השירה שלה השפיע רבות על אלביס והקצב המהיר בו ניגנה השפיע על האבות המייסדים ג'רי לי לואיס, ליטל ריצ'ארד וצ'אק בארי שעיצב רבות מהצליל וסגנון הנגינה שלו על היסודות שהיא הניחה. רוזטה גם הייתה מהראשונות להופיע בבריטניה בפני קהל לבן וצעיר שיושיט יד לפח האשפה של אמריקה ויוציא משם תרבות כפי שאמר פעם אריק ברדן. קלפטון, בק, ריצ'ארדס ועוד, כולם סיפרו בעבר כיצד ראו אותה בילדותם ונדהמו. חפשו את הסרט הנפלא The Godmother of Rock & Roll: Sister Rosetta Tharpe אם עוד לא השתכנעתם.

Roy Buchanan

רבות כבר דובר על ההשפעה של פיטר גרין על גארי מור. מור הרי רכש מגרין את הלס פול המפורסמת שלו, הוציא אלבום מחווה לגרין והקליט גרסאות כיסוי נוספות לשיריו בהזדמנויות שונות. אבל כל בר דעת (כפי שאוהבים להגיד הפוליטיקאים שלנו), יודע אחרי ההאזנה אחת לרוי ביוקנן שגארי מור האזין לו רבות. במיוחד אם מאזינים לקטע המצורף. בין האנשים שציינו את שמו כשנשאלו על ההשפעות שלהם ניתן למצוא את רובי רוברטסון (The Band), בילי גיבונס (ZZ Top) וג'ף בק שהקדיש לו את ההקלטה של Cause We’ve Ended as Lovers. למרות הכישרון ורמת ההשפעה שלו, ביוקנן לא הצליח אף פעם להגיע לתהילת עולם. חומרים נרקוטיים, החלטות קרייריסטיות גרועות (כמו לסרב להצטרף לסטונס), דיכאונות ומה לא עצרו את ההתקדמות שלו ומנעו ממנו לזכות בהכרה אמיתית. בשנת 88, בגיל 48, הוא התאבד בתא המעצר לאחר שהשתולל ברחוב כשהוא תחת השפעה כבדה של אלכוהול.