בית סוהר
צילום: גילי יערי, פלאש 90

הסוהרת משב"ס שהוטרדה: "זלזלו בי, עברתי את זה לבד"

המתלוננת הראשונה בפרשה התפטרה מהארגון וסיפרה כי עד הפרסום בתקשורת, אף אחד לא התייחס אליה, וכי הרגישה שסוהרים הונחו לא לדבר איתה. "עצם העובדה שוויתרו עלי כל כך מהר, זה רק אומר כמה נוח היה להם שאני אצא מהמערכת – זה מראה שלא באמת אכפת להם". האזינו
סדר יום
30 ביולי 2018
13:13

יעל (שם בדוי), סוהרת שהתלוננה על הטרדה מינית וסרסור בכלא גלבוע, אמרה היום (שני) כי מזלזלים בסיפור שלה ושל הסוהרות הנוספות שהתלוננו וכי היא איבדה אמון בשירות בתי הסוהר (שב"ס) ובעומדים בראשו. "אם אני מתלוננת לגורם בכיר ולא עושים עם זה שום דבר ואפילו לא קוראים לי לשיחה, איך אני אמורה להרגיש?", תהתה יעל בשיחה עם קרן נויבך בתכנית "סדר יום" בכאן רשת ב'.

לפני חודשיים נחשפה הפרשה על ידי העיתונאי לירן לוי מערוץ 20. מאז, העידו ארבע סוהרות בפרשה, שתיים מהן כבר לא עובדות בארגון. התלונה הראשונה הוגשה בנובמבר 2017 על כך שאסיר נגד בישבנה של יעל בזמן עבודתה. יעל, שהתפטרה מעבודתה, סיפרה כי שכחו אותה ולא דאגו לה לטיפול, אלא רק אחרי שהסיפור נחשף בתקשורת. "זה מעיד על הרצון שלהם לטייח. עצם העובדה שוויתרו עליי כל כך מהר, זה רק מראה כמה נוח היה להם להוציא אותי מהמערכת", הוסיפה.

לאחר שנחשפה הפרשה, אמר מפקד המחוז הצפוני בשב"ס, גונדר טאפש מקבל, בוועדת הפנים של הכנסת כי הוא דיבר עם הסוהרות ודאג להן. הוא טען כי "המשטרה אסרה עליהם לפנות לסוהרות כי מדובר בשיבוש חקירה". עוד טען כי הסוהרות מקבלות חינוך וגיבוי: "אנחנו מתייחסים אליהן כמו ילדות שלנו". במשטרה דחו את טענותיו של מקבל והדגישו כי "יש כאן ניסיון להטעות את הציבור".

יעל הגיבה לדבריו של מקבל ואמרה כי היא מאוד מאוכזבת מהארגון וכי נשים נתפסות שם כמו אובייקט מיני בלבד: "ההרגשה לא באה רק מהאסירים". יעל סיפרה גם כי לאחר חשיפת הפרשה לא הגיעה לעבודה: "לא יכלתי להמשיך – הרגשתי מחנק שאי אפשר להסביר". היא הוסיפה כי חבריה הסוהרים הפסיקו לדבר איתה: "הרגשתי שאסרו עליהם לדבר איתי, הרחיקו אותם ממני".

במהלך החקירה נעשו כמה עימותים בין הסוהרות לבין קצין המודיעין, החשוד בסרסור, ובין אחת הסוהרות לבין מפקד כלא גלבוע. בשב"ס אומרים בראיונות לתקשורת כי "לא בטוח שזה קרה" או "זה כנראה לא קרה". מפקד המחוז הצפוני אמר כי "סיכוי של אחד למיליון שזה קרה".

הסוהרת נ', אחת מהסוהרות שהעידו בפרשה, סיפרה כי גונדר טאפש מקבל, זימן אותה לשימוע ובמהלך השיחה אמר לה שאיך שהיא נראית ומה שהיא משדרת לא טוב ולא מתאים לשב"ס. היא הועברה בניגוד לרצונה למתקן הזה כי היא "מתלוננת יותר מדי".

מירב אופנהיים, ראש מחלקת הרווחה בשב"ס: "לא ידענו על התלונה לפני שהפרשה פורסמה בתקשורת. רק לאחר שהתפטרה ידענו שמדובר בהטרדה מינית. כל אירוע שאנחנו יודעים בחדרי החקירות שמדובר בהטרדה מינית, אני אישית מלווה את המתלוננת. כל מה שהמתלוננת שיטפה לגבי תחושות הבדידות שלה זה ידוע".