צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאה גולדין: "הבן שלי לא היה קורבן של המלחמה בעזה, אלא של הפסקת האש"

משפחתו וחבריו של סגן הדר גולדין מחו הבוקר מול מטה האו"ם בירושלים, לרגל יום השנה הרביעי לנפילתו ולחטיפתו. לאה גולדין פנתה לשליח האו"ם למזרח התיכון: "אתם מודאגים מהמשבר בעזה, אך לא קוראים לקבורה נאותה להדר"
משה שטיינמץ
01 באוגוסט 2018
10:51

ביום השנה הרביעי לנפילתו ולחטיפתו של סגן הדר גולדין, שגופתו מוחזקת על ידי חמאס, מחו הבוקר (רביעי) בני משפחתו וחברי "מסדר הדר" מול מטה האו"ם בירושלים. לאחר דקת דומייה, נשאה דברים אמו, ד"ר לאה גולדין: "הבן שלי לא היה קורבן של המלחמה בעזה, אלא קורבן של הפסקת האש ההומניטרית שנתמכה על ידי האו"ם. אנחנו דורשים את הזכות לבצע את המעשה הסופי של כבוד האדם, הזכות לקבורה נאותה".

גולדין המשיכה ופנתה לשליח האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב: "על אף שאתם מודאגים מאוד מהמשבר ההומניטארי בעזה, מעולם לא שמעתי שאתם קוראים להחזרת הדר לישראל לקבורה נאותה על פי ההגינות האנושית הבסיסית, המסורת היהודית, המשפט האסלאמי והמשפט ההומניטארי הבינלאומי. יש להתייחס בחריפות למשטר שמתעלם משלטון החוק בצורה כה בוטה ומי שלא עושה זאת, למעשה משתף איתם פעולה".

משפחת גולדין לוחצת על האיחוד האירופי להתנות את המשך הסיוע ההומניטרי שלו לעזה בקיום ההתחייבויות הבינלאומיות והחוק הבינלאומי ההומניטרי - שכולל גם את בנם, הדר גולדין. בני המשפחה נפגשו לפני כשלושה שבועות בישראל עם נציגים מהאיחוד האירופי, שהגיעו לבחון את המדיניות שלהם סביב הסכסוך הישראלי פלסטיני.

הם הציגו במפגש את עמדתם ולפיה המוסדות הבינלאומיים צריכים להעניש את חמאס על שהוא מונע אינפורמציה בנוגע למצב החיילים הדר גולדין ואורון שאול וכן על האזרחים המוחזקים בידי חמאס. עוד הם ציינו כי בניגוד לחוק הבינלאומי, חמאס מסרב להחזיר את גופות החיילים. בני המשפחה הפיצו מסמכים לחברי הנציבות, וקיימו מפגשים בתקופה האחרונה גם עם חברי פרלמנט אירופי, ולדבריהם קיבלו מנציגי הולנד, רומניה, והונגריה מסרים כי יפעלו בנושא.

לפני כשבועיים אמרה גולדין כי הבינה כבר לפני כמה שנים שלראש הממשלה, בנימין נתניהו, אין כל כוונה להחזיר את בנה. "זה לא בסדר העדיפויות שלו", אמרה בריאיון לרועי שרון וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב', "ממשלת ישראל החליטה שלא להחליט, וכשאתה בוחר שלא להחליט - האויב מחליט בשבילך".

גולדין התייחסה גם למחאת המשפחה על חוסר ההתקדמות במגעים להשבת גופתו של הדר: "לקחנו את ההחלטה הכי ציונית שבעולם, ולפי בקשת צה"ל הבאנו את הדר לקבורה. אבל כל מי שהבטיח לנו שיעשו הכל - פשוט בגד בנו. לא אני שלחתי את הבן שלי לשדה הקרב, אבל אני זו שתחזיר אותו - למרות שאלו ששלחו אותו מפריעים לי".

בחודש שעבר הודיע שמחה גולדין כי המשפחה לא תיקח חלק באירוע האזכרה הממלכתי לחללי מלחמת ״צוק איתן״, שהתקיים באותו שבוע בהר הרצל. "68 מחיילי צה״ל מסרו את נפשם והותירו אחריהם חלל עצום", אמר במהלך תצפית על עזה. "במשך כל השנים שעברו, הקפדנו כמשפחה שכולה להגיע לאזכרה הממלכתית בהר הרצל ולעמוד שם לצד יתר המשפחות השכולות. עשינו זאת, למרות שבתוכנו ידענו שמשפחת שאול ומשפחת גולדין הופרדו ממחנה השכול. אנחנו עדיין לא הצלחנו למצוא את הזמן להתאבל על הדר. לנו יש משימה - להחזיר את הדר ואת אורון חזרה הביתה".