אבישי עברי

כאן דעה | אבישי עברי נגד חוק הלאום. רגע, מה?

משמאל תוקפים אותו, מימין מהללים אותו, התקשורת מתעבת אותו וערבים ודרוזים מפגינים נגדו. אז מי צודק? ובכן, כולם טועים
אבישי עברי
02 באוגוסט 2018
10:13


חוק הלאום זוכה למתקפות מאוד אגרסיביות נגדו. התקשורת מתעבת אותו אבל לא רק התקשורת. ערבים ודרוזים הפגינו נגדו, פוליטיקאים משמאל תקפו אותו בחריפות, בינהם שלושה נשיאים, של תוניסיה, טורקיה וישראל. משפטן ידוע פרץ בבכי בשידור רדיו, כשדיבר על החרפה שהחוק ימיט על מדינת ישראל. לא פחות.
הטענה נגד החוק היא שהוא מדיר מיעוטים, למרות שאיש מהמתנגדים עדין לא הצליח להצביע על הסעיף המסוים בחוק המדיר מיעוטים או מה הקשר בין חוק יסוד הלאום לזכויות מיעוטים. זה הרי לא חוק יסוד: המשטר, בו צריך לפרט את שיטת המשטר של המדינה והזכויות והחובות שהיא מעניקה לאזרחיה, זה חוק יסוד: מדינת הלאום הוא עוסק במדינת הלאום, לא בצורת המשטר שלה.


מימין לעומת זאת הציגו אותו כחוק חשוב ומרכזי, קראו לו "הישג הסטורי", ראש הממשלה קרא לו "רגע מכונן בתולדות מדינת ישראל".


אז מי צודק? כולם טועים.


חוק הלאום נולד במכון מחקר ימני לפני יותר מעשור בתגובה לסדרת תבוסות שנחל הימין במסדרונות בג"צ. ה"מהפכה החוקתית" שהנהיג אהרן ברק בבית המשפט העליון, בעקבות חוקי היסוד שנחקקו בתחילת שנות התשעים, כרסמה במסורת הפסיקה המקובלת עד אז בישראל. רצף של פסיקות בג"צ אסרו על ישוב יהודי לא לקבל לשורותיו אזרח ערבי (בג"צ קעדאן), אסרו על הממשלה לחזק התישבות יהודית בעזרת "אזורי עדיפות לאומית" (בג"צ ועדת המעקב העליונה נגד ראה"מ), הכריחו רשויות מקומיות להציב גם שלטים בערבית (בג"צ עדאלה נגד עיריית ת"א-יפו), והקלו על "איחוד משפחות" של אזרחים ערבים עם בני זוג פלשתינים (בג"צ איחוד משפחות).


בכל סוגיות היסוד האלה - התיישבות, שפה, הגירה, העדיף בית המשפט את עקרון השוויון האוניברסלי על עקרון הלאומיות. אז הימין חש צורך לחזק את היסודות הלאומיים האלה ולעגן גם אותם בחוק יסוד. אבל זה יצא, כמו הרבה דברים אחרים שהימין עשה, מעט מדי ומאוחר מדי, וממילא שופטי בג"צ מחליטים בסוף.

לשם השוואה - רבין חתם על הסכם אוסלו, שהיה מהפך בקנה מידה הסטורי שרוב העם התנגד לו, בשנה השניה של שלטונו. שרון הרים את ה"התנתקות", תכנית מסוכנת, תקדימית ושנויה מאוד במחלוקת, תוך שנתיים. אבל חוק הצהרתי בלי שום משמעות מיידית לקח לממשלות הימין עשור שלם להעביר בכנסת.

הפניקה משמאל סהרורית לחלוטין כי החוק הזה לא משנה כמעט בכלל את המציאות, זה חוק דקלרטיבי בלבד שתלוי לחלוטין בפרשנות שיעניקו לו שופטי בג"צ בעתיד. הוא לא יוצר אפליה מכל סוג של אזרחים ערבים או דרוזים כי זה בכלל לא הנושא שלו ומי שטוען לאפליה כזאת פשוט לא קרא אותו.


מצד שני, הוא גם לא בשורה גדולה לימין והוא בטח לא "רגע מכונן" משום סוג. הים הוא אותו ים ובג"צ הוא אותו בג"צ. בסך הכל אחרי 70 שנות עצמאות ולנוכח התנגדות עזה מבית ומחוץ לעקרון המכונן שלה, עיגנה ישראל בחוק את העובדה שהיא מדינת הלאום של העם היהודי. עכשיו נחכה לבג"צ.

*לקריאה נוספת: נוסח חוק הלאום באתר ויקיטקסט

                              מגוון חומרי רקע באתר הכנסת