סערת חוק הלאום: נתניהו פוצץ את הפגישה עם ראשי העדה הדרוזית

ראש הממשלה נועד עם נציגי הדרוזים והפסיק את הפגישה במפתיע. לדבריו, תא"ל במיל' אמל אסעד התפרץ לעברו ולעבר מנהיגה הרוחני של העדה, השייח מוואפק טריף - אולם אסעד מכחיש זאת. נתניהו: "לא אקבל פגיעה בכבודה של המדינה"
מיכאל שמש וגילי כהן
02 באוגוסט 2018
20:32

ראש הממשלה בנימין נתניהו סיים במפתיע הערב (חמישי) את הפגישה עם ראשי העדה הדרוזית על מתווה הפשרה בעקבות חוק הלאום. לטענתו, אחד מנציגי הדרוזים למשא ומתן, תת-אלוף במילואים אמל אסעד, התפרץ לעבר ראש הממשלה ומנהיגה הרוחני של העדה, השייח מוואפק טריף - אולם הוא מכחיש זאת. נתניהו מצידו אמר שלא יקבל פגיעה בכבוד ראש ממשלת ישראל ובכבודה של המדינה. 

במטה המאבק בחוק הלאום התייחסו לפגישה ואמרו כי "מה שראש הממשלה ניסה לעשות היום הוא ניסיון נואש ולא מוצלח להפריד בין אנשי ההנהגה הדרוזית, על מנת לפרק את העצרת במוצאי שבת". הם הוסיפו כי נתניהו ביקש לשבת עם השייח' מוואפק טריף וראשי הרשויות בנפרד, ללא אסעד והקצינים הדרוזים המנהיגים את המחאה, אולם חברי ההנהגה, כולל השייח', לא הסכימו להפרדה ויצאו כולם מן החדר. משם המשיכו למטה המאבק בכיכר רבין בתל אביב. 

מוקדם יותר היום הותקף בצעקות ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), שיזם את חוק הלאום, בטקס חלוקת מלגות לסטודנטים דרוזים. בטקס במכללת אורט בראודה בכרמיאל קראו לעברו קריאות "נאצי" ו"תתבייש לך". אחד משני הדרוזים שהתפרצו לבמה בכרמיאל הוא ד״ר אמיר חניפס, יו״ר פורום המאבק בחוק הלאום. הוא עוכב לחקירה. ח"כ דיכטר הגיב: "דבר אחד לא יעבור בשקט – לי לא יקראו נאצי. אני את המשפחה שלי איבדתי על ידי הנאצים, שרצחו את המשפחה של אמא שלי ושל אבא שלי. אני אטפל בזה מול האדם שכינה אותי כך. 

"באשר לחוק הלאום - את הדברים אנחנו יודעים ללבן בשיחה", הוסיף דיכטר. "סוכם בין ראש הממשלה להנהגה הדרוזית שהם יקבלו 45 יום לתרגם את ההבנות לנוסח ולגבש אותו לשלושה חוקים שעוסקים בעדה ובמיעוטים אחרים, כולל חוק יסוד שעוסק באנשים שעוסקים בהגנת הארץ. ההתחייבות היא להביא את זה בכנס החורף ובכנסת הזאת. זה היה הכיוון הנכון והמתבקש למדינת ישראל שיש בה גם יהודים גם דרוזים וגם מיעוטים אחרים".