עלי חמינאי
צילום: אי-פי

ההערכה בישראל: הסנקציות על איראן יובילו להסכם גרעין חדש

בקהילת המודיעין מעריכים שהמהלך האמריקני יוביל לשינוי המדיניות של המשטר בטהראן. לדברי גורם בכיר: "איראן כעת חלשה ובהיסטריה". בכירים בישראל מדגישים - המהלך לא יגרום להחלפת משטר האייתולות
גילי כהן
07 באוגוסט 2018
08:22
עודכן ב 08:28

בקהילת המודיעין הישראלית מגלים אופטימיות בנוגע לאפשרות שייחתם הסכם גרעין חדש עם איראן, כך דווח הבוקר (שלישי) בתכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב'. לפי ההערכות בקהילה הסנקציות האמריקניות, שנכנסו לתוקף לפנות בוקר, יובילו לשינוי המדיניות של משטר האייתולות. מדובר בהסכם שיכלול לא רק את תכנית הגרעין האיראנית אלא גם את עצירת פעילותה במזרח התיכון, בלימת פיתוח הטילים הבליסטיים שלה ושיפור זכויות האדם במדינה.

גורם ישראלי בכיר התייחס לנושא ואמר כי "אנחנו רוצים שינוי מדיניות, אך אין לדעת תוך כמה זמן זה יקרה". לדבריו, "הפטיש היחידי שיש זה הכלכלי. בעזרתו, יש סיכוי טוב שאיראן תרד על ברכיה. איראן כעת חלשה, נחלשת ובהיסטריה". בתוך כך בכירים בישראל מעריכים שהדבר לא יוביל לחילופי שלטון באיראן.

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז אתמול על חידוש הסנקציות נגד יראן, שבוטלו עם חתימת הסכם הגרעין ב-2015. בהודעה מטעמו על חידוש הסנקציות נגד איראן, הוסיף נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ שהוא פתוח לדון עם האיראנים בניסוח הסכם גרעין חדש. בכיר בממשל האמריקני התייחס לחידוש הסנקציות ואמר כי בדרך זו מקווה וושינגטון להניא את טהראן מתמיכה בטרור – ולחזור לשולחן הדיונים.

בעקבות הלחץ האמריקני נאלץ משטר האייתולות לקצץ בארגון הטרור שתחת חסותו – חיזבאללה. המצב הפיננסי של חיזבאללה החמיר עד כדי כך, שארגון הטרור לא רק מגייס תרומות מאזרחים, אלא ככל הנראה גם נוקט בשינויים פנימיים בארגון כדי להתמודד עם המצוקה. לפי נתוני מערכת הביטחון בישראל, כ-90% מתקציב חיזבאללה מגיע מטהראן, ולכן השינויים באיראן משפיעים באופן משמעותי על ההתנהלות הכלכלית של הארגון.


ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב על החזרת הסנקציות ומסר כי "זה רגע חשוב לישראל, לארצות הברית, לאזור ולעולם כולו. הוא מסמל את הנחישות לבלום את התוקפנות האזורית של איראן וגם את התוכניות המתמשכות שלה להתחמש בנשק גרעיני".

נשיא איראן חסן רוחאני אמר בריאיון לטלוויזיה המקומית: "טראמפ היה זה שנטש את הסכם הגרעין. האם יש אמון? איראן תמיד מוכנה לחזור לניהול המו"מ, אולם מו"מ אינו יכול לבוא יחד עם חזרת הסנקציות". שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף בחר להתייחס לסנקציות על ידי ציון 73 שנה להטלת פצצת האטום בהירושימה: "היום, ב-1945, ארה"ב הפכה למדינה הראשונה והיחידה שהשתמשה בנשק גרעיני. המיליטריזם של ארה"ב לא שכך, וכך גם הזלזול שלהם בחיי אדם".