מליאת הכנסת
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

דיון פגרה בכנסת על חוק הלאום: אורחים בקהל הניפו את מגילת העצמאות והורחקו

יו"ר האופוזיציה לבני: "70 שנה למדינת ישראל והממשלה קורעת את מגילת העצמאות והחברה בישראל. לא נוריד ראש ולא נפחד יש לנו מאבק על העתיד של המדינת ונעשה את זה בראש מורם"
זאב קם
08 באוגוסט 2018
12:37
עודכן ב 13:13

מהומה פרצה היום (רביעי) במליאת הכנסת במהלך דיון הפגרה המיוחד על חוק הלאום, כשכמה מאורחים ביציע הניפו שלטים ועליהם מגיל העצמאות, במהלך נאומה של יו"ר האופוזיציה, חברת הכנסת ציפי לבני. יו"ר הכנסת, יולי אדלטיין, עצר את הדיון לכמה דקות וסדרנים הרחיקו את מניפי השלטים מהיציע.

בנאומה אמרה לבני: "70 שנה למדינת ישראל והממשלה קורעת את מגילת העצמאות והחברה בישראל. לא נוריד ראש ולא נפחד יש לנו מאבק על העתיד של המדינת ונעשה את זה בראש מורם".

יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד תקף בנאומו את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי הוא מפורר את הישראליות. "זו מלחמה על הנשמה של ישראל. די עם הרעל הזה. די לפלג ולשסע. מספיק עם ה"אנחנו והם". או שיש אנחנו או שאין אנחנו. יש לי הודעה לראש הממשלה: בבחירות הבאות, הערכים נוהרים לקלפיות והם יתנו למדינת ישראל ראש ממשלה שיש לו ערכים. כי זה מה שמגיע לאזרחי ישראל. נתראה בקלפי".

חבר הכנסת אחמד טיבי מהרשימה המשותפת אמר כי אזרחות לא תלויה בשירות צבאי או מתן תקציב. "אזרח הוא אזרח. זו אמנה בין המדינה והאזרחים", אמר טיבי.

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט שלא להגיע היום (רביעי) לדיון פגרה מיוחד בכנסת שעסק בחוק הלאום. הדיון נקבע לבקשת 25 חברי אופוזיציה ואושר על ידי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. במהלך הדיון הניפו מפגינים את מגילת העצמאות במחאה נגד החוק.

צריך לציין כי ראש ממשלה לא מחויב להגיע לדיון מסוג זה, לעומת דיון עליו חותמים 40 חברי אופוזיציה, בו חייבים להופיע ראשי הממשלה. נתניהו רצה להגיע לדיון, אך הערכות של שרים וחברי כנסת כי חברי האופוזיציה מכינים לו מארב, הורידו אותו מכך.

בד בבד, סרב היום יו״ר הכנסת, יולי אדלשטיין לקבל את התפטרותו מהכנסת של חבר הכנסת ואאל יונס מהרשימה המשותפת, לאחר שהגיש לו מכתב הכתוב בשפה הערבית בלבד. אדלשטיין דרש כי יוגש לו מכתב נוסף בעברית. ללא חתימת יושב ראש הכנסת התפטרותו של יונס אינה תקפה. ואאל יונס התפטר במסגרת רוטציה פנימית ברשימה המשותפת.