צילום: אי-פי

ארה"ב הרחיבה את הסנקציות על טורקיה; המטבע המקומי קורס

טראמפ הודיע שהכפיל את המכסים על מתכות. "היחסים שלנו עם טורקיה לא טובים כרגע", אמר בהתייחס למתיחות סביב מעצר הכומר האמריקני בטורקיה והסנקציות ההדדיות שהוטלו בעקבות כך. הלירה הטורקית נפלה ב-19% והבנקים במדינה הפסיקו את המסחר האינטרנטי במטבע
סוכנויות הידיעות
10 באוגוסט 2018
16:30

נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכריז היום (שישי) על החמרת הסנקציות האמריקניות על טורקיה. בציוץ בחשבון הטוויטר שלו כתב טראמפ: "אישרתי הכפלה של מכסי פלדה ואלומיניום כנגד טורקיה. המכס על אלומיניום יהיה 20% ועל הפלדה 50%". טראמפ התייחס ליחסים המתוחים בין המדינות וציין "היחסים שלנו עם טורקיה לא טובים כרגע".

בעקבות ההכרזה נפלה הלירה הטורקית בשיעור של 19% והבנקים החליטו להפסיק את המסחר של המטבע באינטרנט, לאחר שמוקדם  יותר היום היא פחתה בשיעור של 5% לעומת הדולר. נשיא טורקיה רג'יפ טייפ ארדואן אמר בעקבות כך כי ארצו "לא תפסיד במלחמה כלכלית". הנושא הכלכלי עמד היום על סדר היום הטורקי כאשר ששר האוצר הטורקי ברט אלבייראק תוכנית כלכלית חדשה, לפיה תתקיים משמעת תקציבית חזקה יותר. הוא הדגיש כי הבנק המרכזי של טורקיה ישמור על עצמאותו.

בשבוע שעבר הטילה ארצות הברית סנקציות על טורקיה בעקבות מעצרו במדינה של הכומר האמריקני אנדרו ברונסון. ברנסון נעצר בטורקיה לפני כשנתיים והואשם בסיוע לארגונו של איש הדת הגולה פתולה גולן, שלדברי אנקרה עמד מאחורי הניסיון הכושל להפיל בכוח את שלטון ארדואן. הוא שוחרר אתמול למעצר בית.

בתגובה הודיע ארדואן על הקפאת הנכסים של שר המשפטים האמריקני ג'ף סשנס ושר הפנים האמריקני ריאן זינקי, זאת בתגובה לסנקציות שהטילה ארצות הברית על מקביליהם הטורקים של סשנש וזינקי בגין חלקם בכליאת הכומר האמריקני.