ההפגנה נגד חוק הלאום
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

עשרות אלפים הפגינו בת"א נגד חוק הלאום: "אות הפתיחה למאבק"

בשבוע השני ברציפות נערכה בכיכר רבין עצרת מחאה נגד החוק, הפעם בארגון ועדת המעקב של ערביי ישראל וארגונים נוספים. מפגינים התעמתו ביניהם בנוגע להנפת דגל פלסטין. מוחמד ברכה: "כל מי שכאן בא להסיר את הכתם של הממשלה". נתניהו כתב בתגובה: "אין עדות טובה יותר לנחיצותו של החוק"
רום ליאור וערן זינגר
11 באוגוסט 2018
09:46
עודכן ב 20:56

רבבות בני אדם השתתפו הערב (שבת) בעצרת המחאה נגד חוק הלאום, שיזמה ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי בישראל במהלך העצרת, שכונתה ברשתות "אם כל ההפגנות". המשתתפים צעדו מכיכר רבין ועד לרחבת מוזיאון תל אביב, שם הגיעה העצרת לסיומה לאחר כמה נאומים.

כבר בתחילת ההפגנה נרשם עימות בין מפגינים בנוגע להנפת הדגל הפלסטיני בהפגנה. רבים מהמפגינים קראו לביטולו המוחלט של החוק, ומפגינים אחרים קראו להתפטרותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, כשהקריאות "ביבי הביתה" נשמעו בעת צעדת המפגינים לכיוון המוזיאון.


ח"כ דב חנין מהרשימה המשותפת אמר בהפגנה: "עשרות אלפי ערבים ויהודים נהרו לכיכר בדרישה בסיסית - שוויון לכל מי שחיים כאן. זהו רגע מכונן במאבק המשותף של יהודים וערבים על דמותה של החברה שלנו. מי שניסה להעביר מסר שיש כאן אזרחים סוג ב' וסוג' ג' - מקבל הערב את התשובה הכי חזקה".

ראש ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי, מוחמד ברכה, נאם בהפגנה ואמר: "שמעתי על הסתה שמתבצעת בכלי תקשורת על הנפת דגל פלסטין. דגל פלסטין הוא הדגל של העם הפלסטיני! הוא הדגל שמנסים דרך חוק הלאום להוציא אותו מההיסטוריה, אבל הוא דגלו של עם גאה.

"כל היהודים והערבים כאן נעו בכמויות אל הכיכר כדי למחוק את התועבה, ולהסיר את הכתם של נתניהו וממשלתו. כאן אנחנו מסמנים את נקודת ההתחלה בדרך האל חזור עד שיבוטל חוק הלאום".

בתגובהלהנפת דגלי אש"ף בהפגנה, כתב ראש הממשלה בנימין נתניהו ברשתות החברתיות: "אין עדות טובה יותר לנחיצותו של החוק. אנו נמשיך להניף את דגל ישראל בגאון ולשיר את התקווה בגאווה גדולה". גם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין התייחס להפגנה: "הערב הוכח פעם נוספת - המאבק שמנהלים חברי הכנסת הערבים הוא לא נגד חוק הלאום, אלא נגד קיומה של מדינת ישראל. צר לי שהם שוב גוררים את הציבור הערבי ישראלי למפגן הסתה מכוער". 

מוקדם יותר היום התייחס להפגנה יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה: "עשרות אלפי ערבים ויהודים נעים בכמויות באוטובוסים לעצרת המחאה נגד חוק הלאום בתל אביב. אין אמירה יותר ערכית מזו מול חוק הלאום האפרטהיידי, ואין תשובה הולמת יותר לממשלה מסיתה מאשר רבבות שמוחים ברחובות".

ח"כ מהרשימה המשותפת ג'מאל זחאלקה התייחס גם לדרישת המתנגדים הדרוזים לחוק להוסיף את המילה 'שוויון' לנוסח החוק ואמר: "אנחנו מתנגדים לתיקון החוק ודורשים ביטולו המוחלט. הוספת המילה שוויון לא תציל אותו והוא יישא זרעי הגזענות בכל מתכונת. אלה המסתפקים בתיקון החוק רוצים להוסיף לו מסיכה של צביעות, לא יותר". יו"ר בל"ד סיעת הצהיר כי ההפגנה בתל אביב היא אות הפתיחה למאבק לביטול חוק הלאום "הקולוניאלי והגזעני ולביטול כל חוקי האפליה".


הוא הוסיף כי החוק פוגע בזכויות העם הפלסטיני כולו, וקרא לתשובה פלסטינית הולמת ולהכרזה על שביתה כללית של כל הפלסטינים באשר הם. זאת כדי להזכיר לעולם מה שהחוק ניסה למחוק שלפלסטינים וכי יש זכות להגדרה עצמית במולדתם.

גם מו"ל הארץ עמוס שוקן נאם בהפגנה ואמר: "בין האנשים שנמצאים כאן יש לבטח מחלוקות רבות שקשורות לזהותה של ישראל, אבל מול ממשלה מפלגת ומסיתה חייבים להתאחד. אחת המטרות של חוק הלאום היא לייאש אתכם אזרחי המדינה הפלסטינים מלהשתתף במשחק הדמוקרטי".

קודם לכן, בריאיון לתוכנית "מעבירים לראשון" עם ליאת רגב בכאן רשת ב' אמר מו"ל הארץ כי "איילת שקד אמרה בעצמה מה מטרת חוק הלאום - למנוע שוויון זכויות לערבים. יש הרבה חוקים ימניים שלא ראינו פעם, כנראה ראש הממשלה רואה בו ערך אלקטורלי". על הנפת דגלי אש"ף בהפגנה אמר שוקן: "לא מבין את ההתנגדות להזדהות של ערבים עם הדגל הזה. כשיהודים צועדים בשדרה החמישית עם דגל ישראל, איש לא מתלונן. אי אפשר לומר שהרשות היא אויב כשהיא מקיימת שיתוף פעולה עם ישראל".

מאות שוטרים ומתנדבים איבטחו את העצרת. החל מהשעה 18:15 נחסמו לתנועה הרחובות: אבן גבירול, בין ארלוזרוב לקפלן, לשני הכיוונים; דוד המלך, מויצמן עד אבן גבירול; פרישמן, מכיכר מסריק עד אבן גבירול; בלוך, מארלוזרוב עד אבן גבירול; שד' שאול המלך, בין ויצמן לאבן גבירול, לשני הכיוונים; הנביאים, בין המלך ג'ורג' לאבן גבירול; לאונרדו דה וינצ'י, בין קפלן לשאול המלך; ברקוביץ', מרבקה זיו עד שאול המלך ודובנוב, מקפלן לשאול המלך.

שלשום קראו 26 תנועות, מפלגות וארגוני חברה אזרחית להגיע להפגנה, ביניהם מרצ, שלום עכשיו, האגודה לזכויות האזרח, סיכוי ועומדים ביחד. בקריאה של הארגונים נכתב: ״חוק הלאום הוא חוק אנטי דמוקרטי שמעמיק את האפליה. את זה גם ההמשלה ידעה כשהיא חוקקה אותו".

בשבת שעברה השתתפו עשרות אלפי בני אדם בעצרת בכיכר רבין בתל אביב נגד חוק הלאום, תחת הכותרת "למען הדמוקרטיה - נאבקים בחוק הלאום". במקביל, הפגינו בחיפה כ-200 בני אדם מול ביתו של האוצר משה כחלון נגד החוק.