שר הביטחון אביגדור ליברמן
צילום: בסל עווידאת, פלאש 90

ליברמן על ההסדרה בעזה: "כל יוזמה מלבד שקט – לא רלוונטית"

שר הביטחון האשים בריאיון לכאן רשת ב' כי אבו מאזן מנסה לגרור את ישראל לסכסוך הפנים-פלסטיני: "זה לא המאבק שלנו. אנחנו לא מדברים עם חמאס, אבל גם לא נגיד שלא רוצים לדבר". הוא תקף את בנט: "לא מדבר ביטחון, אלא פוליטיקה מהסוג הנמוך ביותר"
בחצי היום
19 באוגוסט 2018
13:13

שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס היום (ראשון) למגעים להסכם הסדרה ברצועת עזה ואמר כי מה שייקבע בסופו של דבר זה המציאות בשטח והאינטרסים הביטחוניים של ישראל. "כל יוזמה שהיא לא שקט ביטחוני מוחלט – לא רלוונטית", אמר ליברמן בריאיון לאסתי פרז בתכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב'.

האזינו לריאיון המלא עם שר הביטחון אביגדור ליברמן:

ליברמן תקף את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ואמר כי הוא מנסה לדרדר את היחסים בין ישראל לבין רצועת עזה בגלל מאבקים פנימיים ופיוס פנים פלסטיני. "מנסים לגרור אותנו לתוך הסכסוך הפנים פלסטיני. לא נשלם חשמל לרצועת עזה ממסים של אזרחי ישראל", אמר השר. ליברמן ציין כי ישראל לא מדברת עם חמאס, אבל "לא נגיד לא למצרים ולאו"ם – אנחנו צריכים להיות חכמים".

שר הביטחון תקף גם את השר וחברו לקבינט המדיני-ביטחוני נפתלי בנט ואמר כי הוא לא מדבר ביטחון, אלא בחירות ופוליטיקה מפלגתית "מהסוג הנמוך ביותר". ליברמן הסביר כי הוא מנסה מאז כניסתו לתפקיד לנהל דיאלוג עם תושבי עזה מעל ראשם של מנהיגי חמאס וכי צריך ליצור זיקה ישירה בין הטבות כלכליות לשקט ביטחוני.

ליברמן התייחס לניסיון פיגוע הדקירה בירושלים ביום שישי ולטענות כי המפגע היה לוקה בנפשו ותהה – "יש לך כמה שניות לחשוב ולקבל החלטה, השוטר מכיר את הביוגרפיה של המפגע?". שר הביטחון תקף את הודעת הגינוי לירי של השוטר במפגע של עיריית אום אל פחם ואמר כי "זו הטפת מוסר ודמעות תנין".

לדברי השר, תמיד מספרים בדיעבד שלא הייתה כוונה ושהמפגע היה מעורער בנפשו. "לא ראיתי שבמגזר הערבי לוקחים אחריות ואומרים שהם אשמים. אם מאפשרים הסתה נגד מדינה שהם חיים בה טוב", תקף ליברמן.

מוקדם יותר הוכפל עונשו של לוחם מג"ב בן דרי, שירה בפלסטיני בזמן הפרות סדר בביטוניא לפני ארבע שנים. השר ליברמן אמר בתגובה: "מי שבאמת נלחמים יום יום בטרור, שחשופים לפרובוקציות, גם להם יש רגשות, הם לא רובוטים. יכול להיות שבאותן נסיבות מבצעיות, החייל נהג פחות נכון. זה לא אומר שצריך להחמיר בעונשו בצורה כזאת. חייבים לגבות את חיילינו שנלחמים בטרור ולהבין שגם הם בני אדם".

מושל שכם, אכרם רג'וב התייחס להתנגדות של הערבים להסדרה המתהווה ברצועה ואמר בתכנית כי "מה שטוב לעם הפלסטיני זה שיהיה הסדר כולל בעזה ובגדה המערבית שייתן לפלסטינים להקים מדינה בגבולות 67". לדברי רג'וב, ממשלת בישראל לא מוכנה לשלום. "כל מה שהם רוצים זה שעזה תלך לעזאזל ושההתנחלויות יימשכו", אמר מושל שכם. הוא שיבח את אבו מאזן והדגיש כי הוא המנהיג של העם הפלסטיני.