משרד המשפטים
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

בית דין רבני למשרד המשפטים: הפסיקו לייצג סרבני גט

בפנייה שהגיש למחלקת הסיוע המשפטי במשרד, נכתב מטעם בית הדין הרבני האזורי בחיפה: "מערכת ייצוג ציבורי נועדה להגן ולא לעגן". המחלקה סירבה בתגובה לחדול מלייצג סרבנים באופן גורף, אך הדגישה: "לא נאפשר שנציגינו ישמשו כלי לשימוש לרעה בהליכים משפטיים"
אמוץ שפירא
26 באוגוסט 2018
08:09

בית דין רבני פנה למחלקה לסיוע המשפטי במשרד המשפטים, וקרא לה להפסיק לייצג סרבני וסרבניות גט, כך נודע היום (ראשון) לכאן חדשות. בתגובה לפנייה של בית הדין הרבני האזורי בחיפה, השיבו במחלקה כי הם לא יחדלו באופן גורף מלייצג סרבנים – אך מנגד, לא יאפשרו שנציגיהם "ישמשו כלי לצורך שימוש לרעה בהליכים משפטיים".

בימים האחרונים התנהלה תכתובת בין הצדדים בעקבות מקרה של אישה שאותה בית הדין הגדיר כ"סרבנית גט קשה". היא מסרבת לקבל גט מבעלה זה כארבע שנים, אף על פי שהוטלו עליה מגבלות שונות, כמו איסור יציאה מהארץ, איסור לנהל חשבון בנק ותשלום קנס שבועי. בבית הדין קראו לסיוע המשפטי להפסיק לייצג אותה, ובמשרד המשפטים אכן החליטו להפסיק את מתן הסיוע, עוד בטרם הגיעה אליהם הפנייה.

"מערכת ייצוג ציבורי נועדה להגן ולא לעגן", נכתב בפניית בית הדין. "מערכת ייצוג ציבורי נועדה לתת מענה ותמיכה למי שנזקק לכך כדי להגן על עצמו ועל זכויותיו, ולא כדי לפגוע בזכויותיו החוקיות או לעגן את הצד האחר באופן מחפיר ושיטתי.

עוד נאמר שם כי "אנו כחברה וכמדינה נלחמים כבר זמן רב בתופעת סרבנות גט, וזרועות המדינה השונות מתגייסות למאבק זה. לא ייתכן שרק זרוע המדינה של הסיוע המשפטי מטעם משרד המשפטים היא זו שתגן על סרבני הגט ותפגע באופן ישיר וחמור בנשים עגונות ובגברים מעוגנים".

בתגובה, הסיוע המשפטי דחה את הדרישה לחדול באופן גורף מלייצג סרבני וסרבניות גט, והשיב כי כל מקרה ייבחן לגופו. לצד זאת, במחלקה הדגישו כי הם לא יאפשרו שנציגיהם ינוצלו לרעה בהליכים המשפטיים, וציינו כי בחלק מהמקרים – עורך הדין המייצג יכול לסייע לקדם את הצדדים להסכמה.